Par pilsētu

Rēzekne

Rēzekne

Piemineklis "Vienoti Latvijai" jeb "Latgales Māra" ir atpazīstamākais Rēzeknes simbols. Pieminekļa bronzā lieto kompozīciju veido trīs figūras – ķēžu rāvējs, ceļos noslīgusi tautu meita un centrālais sievietes tēls ar krustu paceltā rokā. Kēžu rāvējs simbolizē Latgales varonīgo cīņu par neatkarību, ceļos noslīgusī meitene kā lūgsna tur vainagu, bet staltā sieviete ar krustu paceltajās rokās stāv pāri abām pārējām figūrām, iemiesojot domu par brīvu Latgali. Centrālais sievietes tēls simbolizē atbrīvoto Latgali, un tautā tas tiek saukts par "Latgales Māru", jo Māras tēls mitoloģijā simbolizē zemes auglības un dzīvības sargātājas ideju, bet krusts ir kristīgās ticības simbols. Kopējais pieminekļa garums ir 11 m, skulpturālās grupas augstums ir 5 m, bet svars – 3 tonnas.

Adrese: Atbrīvošanas aleja, Rēzekne
Mājas lapa: www.rezekne.lv
GPS koordinātes: 56.506494,27.330723

Latgales Kultūrvēstures muzejs dibināts 1959. gadā, un savā darbībā tas pievērsies padziļinātai Rēzeknes novada un Latgales reģiona kultūrvēstures izpētei. Muzejā vienkopus savākta nozīmīga Latgales keramikas un tēlotājmākslas kolekcija, kā arī etnogrāfisko priekšmetu kolekcija. Tajā darbojas zinātniskā bibliotēka, kas piedāvā apmeklētājiem literatūru par Latgali. Pēc rekonstrukcijas muzejs ieguvis plašas telpas un liftu, kas ļauj visiem, arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, iepazīt Latgales vēstures un šodienas krustpunktus. Apmeklētājiem muzejs piedāvā: Latgales keramikas ekspozīciju "Māla un uguns pārvērtību radīts brīnums" un vēstures ekspozīciju "Rēzekne laikmetu griežos", Izglītojošas programmas ("24 stundis latgalīts" u.c.) un pilsētas ekskursiju "Satikšanās Rozes pilsētā", kā arī mākslas izstādes un tematiskas lekcijas.

Adrese: Atbrīvošanas aleja 102, Rēzekne
Tālrunis: 64622464, 64622778
E-pasts: latgmuzejs@tvnet.lv, muzejs@pasts.rezekne.lv
Mājas lapa: www.rezekne.lv
GPS koordinātes: 56.507858, 27.331646
Rēzeknes pilsdrupas

Livonijas ordeņa pils varētu būt celta 13. gs. beigās. Sākotnēji tā bija divstāvu akmens pils, un tās galvenajā daļā atradās trīs korpusi un trīsstāvu torņi. Lai iekļūtu pilī, vajadzēja pāriet pār paceļamo tiltu, iziet caur trim dzelzs vārtiem un pa ceļam, kas veda gar austrumu puses sienu, ieiet forburgā (priekšpilī). Laikā no 1656. gada līdz 1660. gadam, kad tika noslēgts Olivas miera līgums un Rēzekne tika atdota Polijai, pils tika nopostīta un vairs nav atjaunota. Šodien pilskalns ir visievērojamākā un tūristu apmeklētākā vieta Rēzeknē. Pilsdrupas redzamas Rēzeknes centrā 15 m augstajā Rēzeknes pilskalnā, no kura paveras skaists skats uz pilsētu.

Adrese: Krasta iela 33, Rēzekne
Mājas lapa: www.rezekne.lv
GPS koordinātes: 56.502628, 27.335304
Rēzeknes Mākslas un Dizaina vidusskolas Mākslas nams

Kokgriezumiem bagātīgi rotātā ēka būvēta 19. gs. pēdējā ceturksnī, eklektikas stilā. Savulaik ēkā atradās gan skolotāju institūts, gan skola, gan arī tuberkulozes dispansers un kara komisariāts, bet 1995. gadā to iegādājās Rēzeknes mākslas koledža. Studentu un pedagogu darba rezultātā, tirgotāju savrupmāja atguvusi savu sākotnējo izskatu, un tagad Mākslas nama viesi var priecēt savas acis ar griestu gleznojumiem, greznām podiņu krāsnīm un unikālām parketa grīdām. Mākslas namā var iepazīties ar ekspozīciju "Latgales glezniecība" no Latgales Kultūrvēstures muzeja fondiem, kā arī apskatīt Latgales vecmeistaru gleznas.

Adrese: 18. Novembra iela 26, Rēzekne
Tālrunis: 29637905
Mājas lapa: www.rezekne.lv
GPS koordinātes: 56.509096, 27.338718
Akvaterārijs

1992. gadā Rēzeknes 2.vidusskolas ēkā tika atvērts akvaterārijs, kur šobrīd mitinās dažādi dzīvnieki – zivis, ķirzakas, krokodili, čūskas un jauks pērtiķēns. Pēc trīs gadus ilgiem remontdarbiem, akvaterārijs savu darbību atsāka 2011. gada martā. Šobrīd atjaunotās akvaterārija telpas ir ne vien pielāgotas dzīvnieku uzturēšanas prasībām, bet arī vizuāli padarītas interesantas apmeklētājiem, atgādinot noslēpumainu pazemes alu. Grupām lūgums iepriekš pieteikties.

Adrese: Dārzu iela 21/17, Rēzekne
Tālrunis: 26181439
E-pasts: rez2vsk@rezekne.lv
GPS koordinātes: 56.508346, 27.334929