10 naudas taupīšanas padomi

Lūk, 10 padomi, kā ietaupīt, kas noteikti uzlabos personīgo finanšu stāvokli.

1. Naudas taupīšana ir jātrenē
Pat ja sāc ar dažiem eiro nedēļā, tas ir jāsāk darīt pēc iespējas agrāk. Sāc ar pavisam nedaudz, līdz tas kļūs par normālu praksi. Ar laiku redzēsi, kā pūles pārvēršas reālā ietaupījumā un motivācija pieaugs, radīsies vēlme palielināt iekrājumu summu.
 
2. Izmanto mobilās aplikācijas, jaunās tehnoloģijas
Pastāv daudz dažādu risinājumu, arī mobilās aplikācijas gan personisko finanšu plānošanai, gan ietaupījumu veidošanai. Atliek tikai meklēt un izvēlēties atbilstošāko risinājumu. Pastāv gan sarežģītas maksas, gan vienkāršākas bezmaksas aplikācijas.
 
3. Naudas taupīšana ir ceļš uz labāku dzīvi
Katram noteikti ir sava vīzija, sapņi par ideālo dzīvi ar īpašumiem, ceļojumiem, transporta līdzekļiem, bērnu augstskolu maksu nosegšanu un tamlīdzīgi. Bet, lai to visu realizētu, nav saprātīgi iztikt tikai ar kredītu risinājumiem, ir jāmāk ietaupīt.
 
4. Gada ienesīguma procents ir svarīgs rādītājs
Ieguldot ietaupījumus, par mērauklu izmanto finanšu instrumentu "gada ienesīguma procentu likmi". Novērtē, tie ir 5% gadā vai 10% gadā. Parasti tiek uzrādīti vidējie gada ienesīguma procenti ilgākā laika periodā. Teiksim, 5% gada ienesīgums nenozīmē, ka katru gadu kapitāls pieaugs par 5%, tas var nepieaugt kādu gadu vispār vai pat samazināties, bet ilgākā laika periodā tie būs vidēji 5%.
 
5. Sāc ar 500–1000 EUR neparedzētiem gadījumiem
Var rasties jautājums – cik daudz nepieciešams uzkrāt neparedzētiem gadījumiem? Sāc ar 500 EUR, populārs ir ieteikums 1000 EUR, vēl kāds saka, ka tam ir jābūt vismaz 1 mēneša ienākumu līmenī, bet optimālā gadījumā 3 mēnešu ienākumu līmenī būs pietiekami, lai nodrošinātos pret kritiskiem gadījumiem, kad tiek zaudētas darbaspējas.
 
6. Izmanto pensiju līmeņus
Latvijā ir pieejami 2. un 3. līmeņa pensiju plāni, kur, atšķirībā no vienkāršas naudas taupīšanas bankas kontā, ietaupītā nauda tiks apgrozīta un ir iespēja nopelnīt papildus. Kāpēc gan atteikties no papildus naudas, neko nedarot?
 
7. Sistēma uzkrājumu pārvaldīšanai
Var izmantot parasto Excel tabulu vai Google Sheet dokumentu, vai populāras mobilās aplikācijas, bet svarīgi ir sistematizēt iekrājumu veidošanu, lai būtu iespēja viegli sekot līdzi procesam un nepieciešamības gadījumā veikt ātras izmaiņas
 
8. Ietaupījumi saskaņā ar citiem finanšu mērķiem
Ietaupījumi ir ļoti svarīga finanšu sastāvdaļa, tomēr tā nav vienīgā atbilde visās dzīves situācijās. Dažreiz ir gadījumi, kad jāveic lielāki izdevumi, piemēram, medicīnas izdevumi vai kāda lielāka pirkuma veikšana. 
 
9. Izvērtē naudas izņemšanas iespējas
Vienmēr izvērtē to, kā varēsi izņemt naudu no finanšu instrumentiem. Vai un cik daudz būs jāmaksā komisija, vai tas būs izdevīgi. Vai varēsi viegli izņemt naudas līdzekļus vai daļu no tiem, lai ieguldītu citur. 
 
10. Meklē labākas iespējas
Dažas bankas spēj piedāvāt 0,15% ienesīgumu gadā, kas ir vairāk nekā vidēji, bet tiešsaistes jaundibinājumi pat vairāk. Viss ir atkarīgs no tavām informācijas meklēšanas un analītiskām spējām, vari piesaistīt sev palīgos arī kādu finanšu ekspertu.