Daugavas lokos ieslēptā Dinaburgas pils taka

shutterstock.com
shutterstock.com

Tagadējā Naujenes pagastā, vietā, kur Livonijas ordeņa vajadzībām, iespējams, 1275. gadā celta, Dinaburgas mūra pils, no 8. līdz 13. gadsimtam pacēlies seno latgaļu apdzīvots pilskalns. Mūsdienās bijušā pilskalna vietā saglabājušās Dinaburgas pils drupas – pastāv uzskats, ka tieši šajā vietā meklējami Daugavpils pilsētas pirmsākumi. Savukārt, apmēram vienu kilometru garā Dinaburgas pils taka atrodas Daugavas labajā krastā un no tās sākumpunkta paveras iespaidīgs skats uz vienu no upes lokiem.

Dabas parks Daugavas loki

Augšdaugava ir vieta, kur nesteidzīgi izbaudīt Latgales dabas unikālās ainavas. Daugavas senleja ir aizsargājama dabas teritorija, kas izveidojusies ledāju kušanas gaitā pirms 13-15 tūkstošiem gadu. Dabas parkā ietilpst astoņi četrus līdz sešus kilometrus gari, gleznaini Daugavas loki jeb meandri, – tie tiek uzskatīti par senākajiem Daugavas ielejas veidojumiem Latvijā, kur upe saglabājusi savu dabisko tecējumu.

Dabas parks "Daugavas loki" izveidots 1990. gadā, lai saglabātu gleznainās senlejas unikālās dabas un kultūrvēstures vērtības, kā arī maz izmainītās savdabīgās ainavas Daugavas augšteces senlejas Naujenes – Krāslavas posmā.

Dinaburgas pils vēsture

Senais Naujenes pilskalns, kas bijis apdzīvots jau 8. gadsimtā, tiek uzskatīts par Daugavpils dibināšanas vietu. Mūra pili kā robežcietoksni Naujenes pilskalna vietā 1275. gadā būvējis Livonijas ordeņa mestrs Raceburgas Ernests aizsardzības nolūkos pret Lietuvu, un pavisam neilgi pēc tās uzcelšanas pili arī aplenca lietuviešu karaspēks. Livonijas kara laikā Krievijas caristes karaspēks pili nopostīja un gandrīz 20 kilometrus lejup pa Daugavu sāka būvēt jaunu cietoksni tagadējās Daugavpils pilsētas teritorijā.

Dinaburgas pils taka

1996. gadā labiekārtotā taka sniedz iespēju iepazīt vēsturiskās vietas, izjust viduslaiku garu, kā arī baudīt Daugavas senlejas krāšņās ainavas. 1275. gadā Livonijas ordeņa maģistrs Ernests fon Raceburgs šajā vietā lika pamatus Dinaburgas mūra pilij, no kuras līdz mūsdienām saglabājušās vien drupas; turpat apskatāms unikāls pils brīvdabas makets. Dinaburgas taka sākotnēji ved lejup, tad pēc strauja kāpuma uzved Daugavas labajā stāvkrastā, kur slienas ap 25 metrus augstais Naujenes jeb Vecpils pilskalns.

Izstaigājot taku, tiek piedāvāta iespēju iejusties gadsimtiem senā vēsturē un aizgājušo laiku vidē, ko papildina tiltiņi, gravas, avoti, stāvas nogāzes un šauras takas. Pilskalna pakājē ir bijusi sena apmetnes vieta. Taka ir apmēram vienu kilometru gara un 2016. gadā tā tika atjaunota, ierīkojot jaunu skatu platformu, koka kāpnes (kuru kopgarums ir vairāk nekā 300 metri), laipas un tiltiņu. Pēc kāpšanas augšup un lejup atpūsties un ieturēt līdzpaņemto maltīti iespējams tuvumā esošajā atpūtas vietā "Bruniņieku laukums".