Gatavojoties sarunām ar premjeru, paredzēts ņemt vērā arī uzņēmēju pasākumā Rēzeknē pieņemto rezolūciju

Daugavpils, 11.dec., LETA. Gatavojoties nākamā gada sākumā paredzētajām Latgales plānošanas reģiona (LPR) Attīstības padomes un uzņēmēju pārstāvju sarunās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS), paredzēts ņemt vērā arī Rēzeknē notikušā Latgales uzņēmēju kongresa rezolūciju, aģentūrai LETA teica premjera ārštata padomnieks Latgales attīstības jautājumos, LPR Attīstības padomes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks (ZZS).

Tiekoties ar premjeru, paredzēts pārrunāt ar uzņēmēju atbalstu saistītus jautājumus. "Mums ir daudz un dažādas biedrības un organizācijas, kas cenšas aizstāvēt uzņēmēju intereses. Arī pie LPR Attīstības padomes darbojas Sadarbības komisija, kurā ir pārstāvēti gan uzņēmēji, gan kultūras darbinieki. Skaidrs, ka izmaiņas ir nepieciešamas, taču ir jābūt skaidrībai, ko ir nepieciešams izdarīt, lai tas nāktu par labu visiem reģiona iedzīvotājiem," uzsvēra Upenieks.

Piedalīties Latgales uzņēmēju kongresā premjera padomnieks nav bijis uzaicināts un par pasākumā pieņemto deklarāciju ir informēts kopējos vilcienos.

Jau vēstīts, ka 6.decembrī Rēzeknē notikušajā Latgales uzņēmēju kongresā "Biznesa vide Latgalē" pieņemta valdībai adresēta rezolūcija, kurā pieprasīts veikt tūlītējas un būtiskas izmaiņas, kas veicinātu tautsaimniecības attīstību un "nodrošinātu izdzīvošanu Latgales iedzīvotājiem".

Rezolūcijā pieprasīts samazināt kopējo nodokļu un nodevu slogu līdz ES vidējam līmenim, būtiski vienkāršojot nodokļu sistēmu.

Tāpat pieprasīts iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamo minimumu noteikt minimālās algas apmērā, piemērot samazinātu 5% pievienotās vērtības nodokļa likmi pamatpārtikas produktiem, elektroenerģijai, ēdināšanas un komunālajiem pakalpojumiem, uzņēmuma ienākuma nodokļa likmi Latgalē noteikt 12% apmērā, kā arī turpmāk uzņēmumiem nepiemērot uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaides.

Tāpat pieprasīts divos gados samazināt sabiedriskajā sektorā nodarbināto skaitu Latgalē līdz 17 000, radot iespējas publiskā sektora darbiniekiem pārkvalificēties atbilstoši privātā sektora vajadzībām, kā arī pakāpeniski sasniegt publiskā sektora ES vidējo rādītāju - 172 nodarbinātie uz 1000 darbspējīgiem iedzīvotājiem.

Uzņēmējdarbības veicināšanai dokumenta autori iesaka samazināt energoresursu tarifus, tai skaitā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes.

Tāpat pieprasīts veikt izglītības reformas, ieviešot inovatīvus un modernus izglītības risinājumus vidējā un augstākajā izglītībā, pārtraukt Nodarbinātības valsts aģentūras īstenoto ilgstošo bezdarbnieku programmu, tam paredzēto finansējumu novirzot mācību iestādēm darbinieku pārkvalifikācijas nodrošināšanai pēc uzņēmumu pieprasījuma, ieviešot apmācāmo atbildību.

Infrastruktūras stiprināšanai pieprasīts samazināt autotransporta nodevu slogu Latgales uzņēmējiem, ņemot vērā reģiona ģeogrāfisko atrašanās vietu, atjaunot ceļa fondu un novirzīt tajā 90% no iekasētajiem ar autotransportu saistītajiem nodokļiem ceļu infrastruktūras uzlabošanas mērķiem.

Izmaiņas ir nepieciešamas tūlītējas, jo situācija Latgales uzņēmējdarbībā ir absolūti kritiska, norāda rezolūcijas autori.