Banner 980x90

Graudu raža Eiropā

Labības kulšanas sezona tuvojas noslēgumam, un šobrīd uz lauka vēl palikuši tikai rapši un kukurūza, kas gaida pirmās salnas. Sezonas noslēgums ir laiks, kad lauksaimnieki rēķina, vai šī graudu sezona ir bijusi veiksmīga un kāds ir nokultās ražas apjoms. 

Šogad graudu ražas apjoms satrauc ne tikai zemniekus, bet teju ikvienu Eiropas iedzīvotāju, jo jau jūlijā Eiropas Savienības atbildīgās institūcijas izteica ne pārāk iepriecinošas prognozes šī gada graudu ražai Eiropā, un tādās graudu audzēšanas lielvalstīs kā Spānija, Polija un Francija nokultās ražas apjoms tiek prognozēts krietni mazāks nekā pagājušajā gadā. Lielās bažas par graudu ražas apmēru un graudu cenām biržā, protams, ir saistītas ar to, ka sarunvalodā par Eiropas graudu klēti dēvētā Ukraina šogad eksportēs par vismaz 20–30% mazāku graudu apjomu nekā citus gadus. Šī iemesla dēļ bija ļoti svarīgi, lai Eiropas graudu ražošanas lielvalstīs tiktu ievākta ļoti laba raža, mazinot graudu deficītu tirgū un pazeminot graudu cenas biržā. Tomēr laika apstākļi šovasar lauksaimniekus nelutināja, un ilgstošā sausuma dēļ Eiropas Komisija prognozē, ka šī gada graudu raža būs par 10% mazāka nekā pērn un, iespējams, tā būs mazākā graudu raža Eiropā pēdējos septiņos gados. 

Graudu raža Latvijā

Par spīti lielajām lietavām jūlijā, kad Zemgales un Kurzemes reģionos tika izpostīta vairāk nekā puse graudu lauku, šī gada graudu raža tiek plānota par 3% lielāka nekā pagājušajā sezonā. Tiesa gan, graudu ražas pieaugums salīdzinājumā ar pagājušo gadu tiek skaidrojams ar faktu, ka pagājušajā gadā Latvijā tika nokulta mazākā graudu raža pēdējos trīs gados. Vietējie lauksaimnieki gan mūs mierina, ka Latvijas uzņēmēji spēj saražot nepieciešamo graudu apjomu un par graudu trūkumu mūsu iedzīvotājiem nav jāsatraucas, tomēr pasaulē viss tirgus ir vienots, tādēļ mēs nevaram izvairīties no tā, ka graudu cenas Latvijā ietekmē vispārējā situācija pasaulē – arī mūsu zemnieki graudus pārdot par pasaules graudu biržas cenām, līdz ar to graudu ražas apjoms Latvijā nespēj samazināt cenas graudaugu produktiem, kurus mēs redzam veikalu plauktos. Ne mazāk satraukti ir arī lopkopji, kuri ik dienu baro savus ganāmpulkus ar lopbarību, kas ražota no graudaugiem. Dārgākas izmaksas par barību lopiem nozīmē augstākas galaproduktu cenas gaļai, pienam un olām. 

SIA Larta1 – lauksaimnieku uzticamais sadarbības partneris

Ikvienam lauksaimniekam vasara ir darbīgākais laiks, jo ir jānovāc raža un jāsagatavo barības rezerves ziemai. Šī ziema atšķirībā no iepriekšējām neļaus mūsu lauksaimniekiem un lopkopjiem atvilkt elpu, jo būs jārisina straujais ražošanas, elektroenerģijas un siltumenerģijas izmaksu kāpums, cenšoties rast veidus, lai uzņēmumi spētu izdzīvot līdz nākamajam pavasarim. 

Mēs, SIA Larta 1 kolektīvs, vienmēr esam bijuši mūsu klientu uzticamie sadarbības partneri, kas rūpējas par to, lai fermām Latvijā netrūktu slaukšanas aprīkojuma, darbam nepieciešamo agregātu un saimniecības preču. Mēs saprotam, ka ikvienam lauksaimniecības uzņēmumam šis ir izaicinājumu pilns laiks, tādēļ esam gatavi parūpēties par jūsu uzņēmuma tehnisko nodrošinājumu, lai jūs varētu risināt citus, daudz svarīgākus, jautājumus! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)