Jumta nomaiņa: kādu segumu izvēlēties?

Kad pienāk brīdis uzlikt savai mājai jaunu jumtu, mums ir vairākas izvēles iespējas. Tu neesi spiests likt to pašu vai līdzīgu materiālu tam, kāds ir bijis līdz šim. Taču, lai rezultāts būtu kvalitatīvs, izdarot pareizo izvēli, ir jāņem vērā vairākas svarīgas lietas.

Tā kā jauns jumts ir nopietns ieguldījums tavā mājoklī, tu noteikti gribēsi pārliecināties, ka viss tiek izdarīts pareizi, sākot ar jumta seguma materiāla izvēli. Šeit tev ir jāpadomā par šādiem jautājumiem:
• cik ilgi jumta kalpos?
• cik izmaksās jumta segums?
• vai materiāls ir pārstrādājams un videi draudzīgs?
• vai izvēlētais segums labi izskatīsies?
• vai šī materiāla izmantošana ir atļauta?
• vai tas būs pietiekami izturīgs, lai tu justos droši arī vētru, stipra lietus un sniegputeņa laikā?
• kāda ir seguma ugunsizturība?

Visi šie faktori ir svarīgi, izvēloties īsto jumta materiālu, neatkarīgi no tā, cik maza vai liela ir ēka. Tas nozīmē, ka cena nav vienīgais, kas var ietekmēt tavu lēmumu. 

Dažādi jumta segumi
Tā kā tirgū šobrīd ir pieejami dažādi materiāli, no kuriem izvēlēties, ir nozīmīgi uzzināt mazliet vairāk par katru no tiem. Iespējams, tavs budžets norāda, ka būs jāizvēlas kas lētāks, bet varbūt tu vari atļauties tādu segumu, kas būs gan kvalitatīvāks, gan ilgmūžīgāks. Jebkurā gadījumā ir vērts salīdzināt vairākus variantus. 

• Bitumena šindeļi – viena no lielākajām šī materiāla priekšrocībām ir tā zemā cena, kā arī iespēja pielāgot dažādas formas jumtiem, tādēļ arī tas ir sastopams diezgan lielā daļā māju. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka šis segums nav videi draudzīgākais. Tā kalpošanas laiks ir vidēji no 10 līdz 30 gadiem. 
Metāls – vēl viena izvēles iespēja. Lai arī tā cena parasti ir augstāka nekā bitumena jumtiem, arī metālu kā jumta segumu iegādājas diezgan bieži. Materiāls ir viegls, to iespējams iegādāties gan dažādās krāsās, gan formās, lai pielāgotu tieši tavam mājoklim. Arī atjaunošana ir diezgan vienkārša, atliek tikai jumtu pārkrāsot. Jāņem vērā, ka zem šī seguma ir jāieklāj pretkondensāta plēve, lai samazinātu mitruma uzkrāšanās risku. Kalpošanas laiks – 15 līdz 40 gadi.
• Māla dakstiņi – lai arī šis materiāls ir smagāks, tas ir ne tikai elegants, bet arī ļoti izturīgs un ilgmūžīgs. Turklāt nav jāuztraucas par seguma kalpošanu, jo tam nav nepieciešama regulāra apkope. Tāpat arī jānorāda, ka šis materiāls ir ugunsizturīgs, labi slāpē troksni, ziemā nodrošina siltumu, bet vasarā – patīkamu vēsumu, kā arī ar laiku tas nezaudē savu pievilcīgo izskatu. Kalpošanas ilgums – vismaz 100 gadi. Latvijā pazīstamākā jumta segumu materiālu kompānija Monier izceļas ar īpaši kvalitatīviem, ilgmūžīgiem un tieši Latvijas klimatam piemērotiem dakstiņiem, kas ražoti gan no māla, gan betona. 
• Betona dakstiņi – lētāki nekā māla dakstiņi. Laba izvēle tiem, kuri novērtēs izturīgu jumta materiālu, kas kalpo ilgi un nezaudē savu skaistumu. Tie izturēs gan salu, gan vasaras tveici. Monier piedāvā dažādu krāsu betona dakstiņus, sākot ar sarkanu un brūnu, beidzot ar gaiši un tumši pelēku un pat melnu. Arī šim materiālam kalpošanas ilgums ir, sākot no 50 līdz pat 100 gadiem. 
Bezazbesta šīferis – atgādina pirms vairākiem gadu desmitiem Latvijā vispopulārāko jumta segumu, taču tā ražošanā vairs netiek izmantots kaitīgais azbests. Materiāla loksnes pieejamas dažādās krāsās un ir salīdzinoši elastīgas. Kalpo no 15 līdz 35 gadiem. 
Skaidu jumti – piešķir ēkai dabisku izskatu, īpaši piestāv guļbūves mājām. Skaidas impregnējot, tās ilgāk kalpo. Lai arī segums ir pievilcīgs, tas nav ugunsdrošs.