Banner 980x90

Ko sagaidīt un kā uzvesties randiņos, meklējot attiecības?

Randiņi un romantiskas iepazīšanās ir nozīmīga dzīves sastāvdaļa ikvienam no mums. Kaut aktuālāka tiem, kuri vēl nav izveidojuši nopietnas attiecības, arī pāri ilgstošās attiecībās mēdz piekopt šo iepazīšanās rituālu – lai piepildītu dzīvi pārsteigumiem un aizbēgtu no ikdienas rutīnas. Šajā rakstā mēs pievērsīsimies randiņiem – precīzāk, tiem, uz kuriem dodamies, lai attiecības un tuvību sameklētu!

Romantiskas iepazīšanās ir salīdzinoši nesena parādība mūsu sabiedrībā, kas visvairāk attīstījusies tieši pēdējo gadsimtu laikā. No socioloģiskā un antropoloģiskā skatu punkta raugoties, randiņi ir tieši saistīti ar ģimenes un laulību tradīcijām, bet to izpratne pēdējā laikā strauji mainās, daudz un dažādu faktoru dēļ.

Lai gan romantiskas iepazīšanās var raksturot dažādi, būtībā tas ir periods, kura laikā divi cilvēki satiekas, lai viens otru iepazītu un novērtētu – beigās izlemjot, vai viņi vēlas attīstīt  ilgtermiņa attiecības. Randiņa laikā mēs rūpīgi novērojam potenciālo partneri. Tas ir sociāls akts, kurā tiek piedzīvotas daudz un dažādas emocijas – satraukums, ziņkāre, prieks, arī neziņa un bažas par to, vai mums patiks, centieni sevi parādīt no vislabākās puses, dažkārt pat skumjas vai pārdzīvojumi par neizdošanos.

5 mīti, ko sev stāstām, ejot uz randiņiem 
Estere Perela (Esther Perel), ievērojamā psihoterapeite, pazīstama arī kā mūsdienu attiecību guru, savā blogā raksta par iepazīšanās kultūru un maldīgajiem priekšstatiem, kuriem sekojam, kad ejam uz randiņiem un meklējam sev piemērotu partneri.

"Tur ārā" ir tikai viens vienīgs man piemērots cilvēks!
Iepazīšanās, kuru mērķis ir tikai viens, proti, atrast to “īsto un vienīgo”, parasti rada ļoti lielu vilšanos. Mēs nekad neatradīsim absolūti ideālu partneri, kurš atbilst visiem mūsu kritērijiem, kura mīlestība sadziedēs visas mūsu brūces un aizpildīs tukšumu mūsu dzīvēs. Pārāk liels spiediens jau no pašas pirmās tikšanās reizes bieži vien liedz iespēju kaut kam attīstīties tālāk. Kāpēc mēs liekam tik lielas cerības uz potenciālajiem partneriem, ja labi apzināmies, ka paši neesam ideāli? Tā vietā, lai meklētu perfekciju, meklējiet potenciālu. Tieši potenciāls ir izaugsmes pamatā, jo veiksmīgi pāri nemitīgi aug, attīstās un mainās.

Kādā brīdī randiņu posmam jārezultējās ar laulību
Aplūkojot laulību kā romantiskas tuvības vienīgo mērķi, mēs atsakāmies no daudzām brīnišķīgām pieredzēm. Ir vairāki cilvēki, ar kuriem varam sadzīvot, varbūt to pat esam piedzīvojuši. Un ir attiecības, kas nekad neaizvedīs līdz kopīgai dzīvei, bet tāpēc tās nav uzskatāmas par kaut kādā mērā sliktākām vai nelaimīgākām mīlestībām. Turklāt arī šādas attiecības var būt kaisles, piedzīvojumu un ilgu pilnas, kļūt par neaizmirstamu piedzīvojumu jūsu dzīvēs! Izdzīvojot kaislīgu romānu, rodas vēlme gūt neatkārtojamu pieredzi. Piešķilt vēl vairāk dzirksts un emocijas darīt vēl intensīvākas var palīdzēt mūsu interneta veikala piedāvājums – noklikšķiniet šeit, lai ar to iepazītos.

Es nevaru atrast “īsto cilvēku”
Kad mēs aktīvi ejam uz randiņiem un meklējam otru cilvēku, reizēm izveidojas zināma tendence. Mēs kādu iepazīstam, uz pirmo mirkli viņš šķiet apbrīnojams un perfekts, mēs nonākam tuvināšanās stadijā, lēnām sākam veidot attiecības, bet tad – pamazām piezogas garlaicība, rodas neapmierinātība un mēs sev iestāstām “tas nav mans cilvēks”. 

Tā vietā, lai jautātu sev, vai esat atraduši īsto cilvēku, padomājiet, kādas gan attiecības veidotos, ja abi cilvēki būtu vienādi ieinteresēti tajā, lai būtu otram patīkami. Noturēt mūsu uzmanību, palīdzēt mums augt un rūpēties par mums nav tikai otra cilvēka atbildība. Tas ir abu uzdevums, tāpēc vienmēr piedomājiet pie tā, ko jūs paši varētu darīt labāk.

Ja es tikai vairāk pacentīšos, nākamo cilvēku es noteikti ieinteresēšu! 
Ir laiks, kad mums patiesi otram jāparāda, ka mums viņš rūp, bet pienāk mirklis, kad mums jāapstājas. Mēs nereti uz atraidījumu reaģējam, vēl vairāk pieķeroties un cenšoties noturēt tieši šo konkrēto cilvēku, bet tas nenes neko labu ne mums, ne otram cilvēkam. Atcerieties – jūs nekad nespēsiet likt otram cilvēkam sevī iemīlēties. Jūs varat otru aicināt sevi mīlēt, bet, ja viņu šis aicinājums neinteresē, jāļauj, lai otrs mūs zaudē. Mūsdienu mīlestības pamatā ir izvēles brīvība. 

Es vairs nekad nespēšu mīlēt! 
Katram no mums reiz ir bijusi salauzta sirds. Šīs nepatīkamās pieredzes dēļ mēs bieži vien negribam mēģināt vēlreiz. Tomēr šīs sāpes mums var arī palīdzēt – mēs labāk zināsim, ko vēlēsimies nākotnē no citām attiecībām.

Ja mūsu sirds ir tikusi salauzta, tad tas nav tikai tāpēc, ka priekšstats par “to īsto un vienīgo” ir kļūdains, bet arī tāpēc, lai mums parādītu, ka pasaulē ir ļoti daudz cilvēku, kurus mēs varam mīlēt un kuri var mīlēt mūs. Starp citu, atrodot partneri, kas mums atkal ļaus ticēt mīlestībai, jutīsimies pateicīgi, ka iepriekšējās attiecības neizvērtās tā, kā sapņojām.

Lielākās bailes – mums nebūs par ko runāt
Iespējams, viens no visnepatīkamākajiem mirkļiem randiņā pienāk tad, kad nav par ko runāt. Ja no tikšanās pirmajām minūtēm vārdi paši par sevi brīvi neplūst, tas nenozīmē, ka ar cilvēku nekas nesanāks. Svarīgi atcerēties – it īpaši pirmā randiņa laikā abi cilvēki ir pakļauti stresam, ar ko brīžiem var būt pagrūti tikt galā. 

Piemēram, spriedzes dēļ mēs varam sākt runāt par nenozīmīgām apkārtējās vides detaļām, par daudz aizraujamies ar stāstiem par savām karjerām un līdzīgām lietām. Tomēr, ja uzskatām, ka randiņš ir sava veida mēģinājums saprast, vai potenciālais partneris var kļūt par kompanjonu ilgtermiņa attiecībām, tad tā laikā jācenšas koncentrēties uz dziļākām sarunām. 

Tas parasti izdodas, ja uzdodam tādus jautājumus, kurus parasti nejautājam normālās, ikdienas situācijās. Piemēram, kad bija pēdējā reize, kad cilvēks raudāja? Kas bija pats sarežģītākais otra bērnībā? Ko viņš savā dzīvē visvairāk nožēlo? Šādi jautājumi ļauj mums atvērties otram cilvēkam, kā arī rada iespēju būt ievainojamiem. Lai gan ievainojamība, iespējams, ir viens no vissarežģītākajiem stāvokļiem kādā atrasties otra priekšā, tikai ar šādām sarunām mēs sākam patiesi iepazīt cilvēku.

Ja vilcināties uzreiz uzdot personiskas dabas jautājumus, bet jums ir bail, ka nebūs nekā cita, par ko runāt, vienmēr varat uzspēlēt kādu jautājumu spēli! Tagad tādas lielā vairumā ir pieejamas internetā. Tās parasti sastāv no tādiem jautājumiem kā “ja jūs tagad varētu doties uz kādu valsti, kurp jūs dotos?,” “ja jūs varētu strādāt jebko, kas tas būtu?,” “kāda ir jūsu ideālā atpūtas?” utt. Pēc tam varat pāriet pie nopietnākiem jautājumiem.


Ko nevajadzētu darīt pirmajā randiņā?
Pirmie randiņi pārsvarā ir ļoti patīkama pieredze, bet reizēm tie var beigties arī ar neapmierinātību, kad piedzīvota neveiksme. Un tā nebūt nav otra cilvēka vaina. Ielāgosim dažas lietas, ko labāk nedarīt randiņa laikā, kaut vai tikai pieklājības un cieņas pret otru dēļ. 

  • Nerunājiet par nākotnes plāniem, tas var būt biedējoši.
  • Atcerieties, ka saruna notiek starp diviem cilvēkiem – nerunājiet visu laiku tikai par sevi, ļaujiet izteikties arī otram.
  • Ievērojiet cieņpilnu attieksmi pret apkārtējiem, lai arī kādā vidē jūs atrastos. Attieksme pret cittautiešiem ļoti daudz pavēsta par pašu.
  • Neesiet negatīvi noskaņots.
  • Šis, iespējams, vairāk attiecas uz vīriešiem – neveiciet nevēlamu fizisku kontaktu un pārvaldiet savas rokas.
  • Neaizraujieties ar telefona pārbaudīšanu - nekas nav kaitinošāks par to, ka sarunas vidū jūsu rokās pēkšņi parādās telefons, tas var pagaidīt.
  • Nerunājiet par iepriekšējām attiecībām. Tas var liecināt ka, iespējams, vēl neesat pieņēmis šķiršanos.
  • Centieties nekavēt randiņu, lai neizrādītu necieņu pret otru cilvēku un viņa laiku. 

Randiņu idejas
Nepārcentieties, cenšoties atrast pēc iespējas oriģinālāku randiņu – nav jau tik svarīgi, ko darīsiet vai kur būsiet, bet gan, vai kopā būs jautri un patīkami!

  • Došanās pastaigā – var šķist triviāli, bet, staigājot un uzturot zināmu ritmu (nevis vienmuļi sēžot vienā vietā), saruna var izvērsties daudz raitāk. Parādiet viens otram savas iecienītākās vietas pilsētā, tā ļaujot sevi iepazīt!
  • Pikniks – ideāls randiņš siltajā sezonā. Vienojaties, ka katrs atnesīsiet savas iemīļotākās uzkodas un dzērienus, un uz priekšu!
  • Ejam uz kino – randiņa pirmās stundas neērtais klusums var tikt kliedēts ar kādu filmu. Pēc tam varēsiet apspriest redzēto, un saruna attīstīsies krietni vieglāk.
  • Dodamies uz branču – mūsdienās vēlās brokastis jeb brančs tiek piedāvāts ārkārtīgi augstā kvalitātē, tāpēc, ja vēlaties būt oriģinālāki, dodieties kopā uz brokastīm, nevis vakariņām.
  • Tikšanās bārā – vai, pareizāk sakot, parādiet viens otram savas iemīļotākās vietas. Mums katram ir savas iecienītākās vietas, kur jūtamies vislabāk, pazīstam bārmeņus un apkalpojošo personālu.
  • Mākslas galerijas vai muzeja apmeklējums – māksla vienmēr ir laba ideja. Tā mūs iedvesmo, rosina jaunas idejas. Vēlāk daloties pārdomās, labāk iepazīsim otra gaumi!

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)