Paklāju tīrīšana – kā izvēlēties un kopt dažādu materiālu paklājus?

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Pareizi izvēlētam paklājam piemīt spēja padarīt omulīgākas jebkuras biroja telpas vai mājokli. Mīkstais grīdas segums vienlaikus gan slāpē troksni, gan atsvaidzina interjeru, piešķirot tam īpašu noskaņu. Taču atšķiras gan paklāju materiāli un pielietojums, gan paklāju tīrīšana. Kā izvēlēties savām vajadzībām atbilstošāko paklāju un tā kopšanu?

Izplatītākie paklāju veidi un izmantojums
Domājot par paklāja iegādi, vispirms noskaidro, kādu virsmu vēlies noklāt. Piemēram, guļamistabai var pietikt ar dažiem nelieliem paklājiņiem, kamēr biroja telpām būs vajadzīgs pamatīgāks grīdas segums.

Izvēloties paklāju, atceries, ka pastāv 3 kategorijas

1. Gabalpaklāji
Tie ir dažādas krāsas un formas paklāji, kurus iespējams ieklāt jebkurā telpas vietā un bez problēmām pārbīdīt, kad nepieciešams. Tie kalpos par lielisku dizaina priekšmetu.

2. Ruļļu paklāji
Šie ir apjomīgi paklāji, ar kuriem nosedzami lielāki laukumi – no vienas telpas malas līdz otrai. Ruļļu paklāju mīnuss ir to problemātiskā ieklāšana – pateicoties telpu nestandarta izmēriem, šos paklājus nākas griezt.


3. Paklājflīzes
Arī paklājflīzes izmanto, lai noklātu telpu no vienas sienas līdz otrai. Taču paklājflīžu ieklāšana, pateicoties to formai, ir vienkāršāka – tās iespējams pielāgot arī nestandarta vajadzībām, piemēram, aizpildot tikai konkrētu telpas daļu.

Paklāju materiāli un paklāju tīrīšana. Ko ņemt vērā?
Kad noskaidrots vēlamais paklāja veids, jāapsver arī materiālu iespējas. Plānojot sava paklāja iegādi, izpēti, vai izvēlētais materiāls būs:
• vienkārši tīrāms – paklājus mājoklī padziļināti jātīra vismaz divas reizes gadā, savukārt, lai saglabātu tīru vidi ofisā un citās sabiedriskajās vietās – vismaz reizi mēnesī. Tā kā padziļināta paklāju tīrīšana ir laikietilpīgs process, vislabāk to uzticēt profesionāļiem. Piemēram, vides apsaimniekošanas uzņēmums Eco Baltia VIDE piedāvā dabai un cilvēkiem draudzīgus paklāju tīrīšanas pakalpojumus gan Rīgā, gan ārpus tās;
• hipoalerģisks – tas ir īpaši svarīgi, ja telpās uzturas mazi bērni vai cilvēki, kas sirgst ar astmu;
• piemērots mājoklim, kurā mīt dzīvnieki – suņu un kaķu īpašniekiem noderēs pret skrāpējumiem izturīgi paklāji, piemēram, no neilona;
• nodilumizturīgs – labs paklājs ir ieguldījums, kam jākalpo vēl ilgi.

Taču paklāju materiāli ir ne tikai kvalitātes rādītājs. Tie nosaka arī to, kādām telpām grīdas segumi būs piemēroti un kā atšķirsies paklāju tīrīšana. Eco Baltia VIDE piedāvājumā ietilpst mīkstā grīdas seguma tīrīšana, izmantojot izsmidzināšanas metodi. Tas nozīmē, ka tīrīšana pieejama plaša spektra paklājiem.


Iegādājoties jaunu paklāju, Tu visticamāk sastapsies ar kādu no šiem materiāliem:

Vilna
Vilna, tāpat kā citi dabiskie materiāli, piemēram, lins, kokvilna vai kokosriekstu šķiedras, ir ekoloģisks risinājums, taču šie paklāji ir diezgan dārgi un prasa rūpīgāku kopšanu.

Vilnas paklāji:
• piesaista kodes; 
• nav imūni pret pelējumu;
• ir uzņēmīgi pret netīrumiem un nelabprāt "atdod" traipus – šo paklāju tīrīšana pieprasa īpašus tīrīšanas līdzekļus, kā arī kopšanu ar putekļu sūcējam piestiprinātu rotējošu birstīti, lai atbrīvotu paklāju no pūkām.

Tiesa, ir vērts pūlēties, jo labi aprūpēts vilnas paklājs būs silts, izturīgs un vizuāli pievilcīgs. Tā kā vilnas paklāji nav radīti, lai pa tiem staigātu ar ielas apaviem, vispiemērotākie tie būs lietošanai mājās. Tie labi izskatīsies, piemēram, eleganti dekorētā telpā, kur tiek uzņemti viesi vai darījuma partneri, jo palīdzēs radīt aicinošu, izsmalcinātu atmosfēru.

Polipropilēns
Polipropilēna šķiedras paklāji ir antistatiski. To cena ir zemāka kā vilnas paklājiem, taču izturības ziņā šie paklāji sacensties nevar, jo nodilst ātrāk. Šie paklāji labi noder mitrām vietām, piemēram, baseina tuvumā vai pagrabā. Taču tos nevajadzētu klāt telpās, kas tiek intensīvi lietotas – tie nebūs pati labākā izvēle birojiem.

Polipropilēna paklāji labi pārcieš traipus, neizbalē, un arī šo paklāju tīrīšana nav pārāk sarežģīta. Ja nevari veikt dziļāku apkopi, šī tipa paklāju vari atsvaidzināt, izsūcot ar putekļu sūcēju.


Poliamīds jeb neilons
Poliamīda paklāji parasti ir nedaudz dārgāki par polipropilēna paklājiem. Turklāt, tiem piemīt daudz labu īpašību. Tie ir:
• mīksti;
• izturīgi pret nodilumu;
• pelējumu atgrūdoši;
• "neinteresanti" kodēm;
• elastīgi;
• antistatiski;
• viegli tīrāmi;
• salīdzinoši ugunsdroši.

Ja novietosi šādu paklāju zem mēbelēm, tas pārlieku nemainīs savu formu. Pateicoties labajai nodilumizturībai, poliamīda paklāji lieliski iederēsies gan mājoklī, gan sabiedriskās vietās, kur mēdz atrasties vairāk cilvēku. Labi šie paklāji izskatīsies arī pie ārdurvīm.

Poliesters
Lai gan poliestera paklāji atpaliek no poliamīda paklājiem (lai panāktu labākus rezultātus, poliamīda un poliestera šķiedras ražošanā nereti tiek jauktas kopā), tiem piemīt spēja labi tikt galā, piemēram, ar mitrumu. Pateicoties vieglajai kopšanai un tīrīšanai, tie būs piemēroti turēšanai, piemēram, dārza mājiņās vai radošajās darbnīcās, kur nepieciešams ne pārāk untumains mīkstais grīdas segums.

Ja arī Tavai vasarnīcai, mājoklim vai uzņēmumam nepieciešama padziļināta paklāju tīrīšana, ieskaties Eco Baltia VIDE interneta vietnē un piesakies pakalpojumam! Pavasara tīrīšana nav domāta tikai pavasarim – sakopta vide priecē ik dienu!