Rāznas Nacionālā parka Ceļotāju dienā piedāvā apmeklēt vietējos ražotājus un amatniekus

Rīga, 3.jūl., LETA. Nākamnedēļ, 13.jūlijā, norisināsies Rāznas Nacionālā parka Ceļotāju diena, kurā varēs doties ekskursijās, pārgājienā Padebešu kalna apkārtnē vai velobraucienā apkārt Ežezeram, apmeklēt vietējos ražotājus un amatniekus, kā arī iesaistīties citās aktivitātēs, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra "Rāzna" vadītāja Regīna Indriķe.

Ceļotāju dienas apmeklētājiem būs iespēja veikt izbraucienus ar buru laivu Rāznas ezerā, izliet vaska sveces un izmēģināt roku medus sviešanā, apmeklēt Ģitāru darbnīcu vai Kaunatas kandžas muzeju, apskatīt Latvijā bagātāko zvaniņu privātkolekciju, piedalīties podnieku radošajās darbnīcās un paviesoties Lūznavas muižā. Savukārt no plkst.11 līdz 13 varēs apmeklēt Zosnas Sv. Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcu, kas ir viena no mazākajām koka baznīcām Latgalē.

"Dabas un kultūrvēstures daudzveidība Rāznas Nacionālajā parkā ir viens no stūrakmeņiem, kas raksturo Ceļotāju dienas piedāvājumu. Tomēr neatņemama sastāvdaļa ir cilvēki - amatnieki, ražotāji, stāstnieki, vietējie iedzīvotāji, kuri dzīvo un saimnieko Rāznas Nacionālā parka teritorijā un ir gatavi dalīties ar veikumu un izrādīt paveikto, no tradicionālās amatniecības darbnīcām un lauku saimniecībām līdz privātkolekcijām un muzejiem," atklāja Indriķe.

Apmeklētājus gaidīs arī dabas izglītības centrs "Rāzna" un Jaundomes muižas vides izglītības centrs. Dabas izglītības centrā varēs apmeklēt ekspozīciju, apskatīt centrā izvietoto DAP mākslinieces Daigas Segliņas oriģinālzīmējumu izstādi un piedalīties zīmēšanas meistarklasē, izpildīt uzdevumus ar orientēšanās elementiem Rāznas Nacionālā parka izzināšanai. Savukārt Jaundomes muižas vides izglītības centrā varēs ne tikai apskatīt ekspozīciju, bet arī izcept "Muižkunga kruasānu".

Aktīvās atpūtas cienītāji aicināti doties aptuveni 18 kilometru garā pārgājienā Mākoņkalna apkārtnē, kuru vadīs ceļotājs, stāstnieks un ģeogrāfs Ivars Matisovs. Pārgājienā varēs gan apskatīt Padebešu kalna apkārtnes ainavu, iepazīt dabas daudzveidību, sajust Latgales novada kultūrvēsturisko mantojumu. Pārgājiens sāksies plkst.10 pie dabas izglītības centra "Rāzna" Lipuškos.

Savukārt velobraucēji tiek gaidīti plkst.10 pie Dagdas novada tūrisma informācijas centra, lai kopā mērotu 45 kilometrus garu maršrutu no Dagdas uz Ežezeru un Andrupeni.

Rēzekniešiem un pilsētas viesiem ir iespēja apmeklēt vairākas Ceļotāju dienas norises, dodoties bezmaksas ekskursijā ar autobusu, izvēloties vienu no diviem piedāvātajiem maršrutiem.

Maršruts "Izbrauc Rāznas loku" vedīs no Rēzeknes uz Strodiem, kompleksu "Skaistā Rāzna", tālāk uz Bišu muižu Batņos, Lipuškiem, kur varēs apskatīt ekspozīciju "Iepazīsti un atklāj Rāznas Nacionālo parku!". Ekskursijas dalībnieki varēs apmeklēt zvaniņu kolekciju, Itkaču mājas un Akmeņu taku Jaunstašuļos, Sv. Ercenģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcu Zosnā un Lūznavas muižu.

Savukārt maršruts "Dabas, kultūrvēstures un amatu pieturas" vedīs no Rēzeknes uz Kromakalna pili, Andrupenes purva taku un Niedru jumtu darbnīcu, Jaundomes muižas vides izglītības centru, Lielo Liepukalnu un Ģitāru darbnīcu "Batņi". Abām ekskursijām izbraukšana no stāvlaukuma Galdnieku ielā 8 plkst.9.

Rāznas Nacionālais parks izveidots 2007.gadā, lai saglabātu dabas vērtības, kā arī raksturīgo Latgales kultūrainavas vidi plašā Latgales teritorijā.