Uz aizdomu pamata par ebreju kapu apgānīšanu Rēzeknē aiztur trīs jauniešus

Daugavpils, 13.sept., LETA. Uz aizdomu pamata par ebreju kapu apgānīšanu Rēzeknē policija aizturējusi trīs jauniešus, kuri atzinušies nodarītajā, aģentūrai LETA pastāstīja Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs (S).

Patlaban policijas darbinieki strādā ar aizturētajiem jauniešiem un skaidro viņu rīcības motīvus. Savukārt pašvaldības dienesti novērš vandāļu kapos nodarītos postījumus.

"Rēzeknes ebreju kapi atrodas nomaļā vietā, kur nav nedz daudz cilvēku, nedz videonovērošanas, līdz ar to vandāļi varējuši justies visai droši, taču pateicoties atbildīgo dienestu kopīgam darbam likumpārkāpējus izdevies notvert un tagad viņus gaida likumīgs sods," norādīja Bartaševičs.

Jau vēstīts, ka pēdējā mēnesī Rēzeknes ebreju kapi Andreja Upīša ielā piecas reizes cietuši no vandāļu uzbrukumiem. Pirmais vandālisma akts fiksēts 11.augustā, kad tika konstatēti desmit kapsētas žoga sekciju bojājumi, par ko tika sastādīts akts, kurš tika nosūtīts Valsts policijai ar lūgumu sākt notikušā izmeklēšanu.

Trīs dienas vēlāk, 14.augustā, pašvaldības speciālisti fiksēja jaunus žoga betona fragmentu bojājumus. Trešais vandālisma akts notika 23.augustā, kad tika bojāts ne tikai žogs, bet arī apzīmēti atkritumu konteineri. Par visiem konstatētajiem bojājumiem pašvaldība ar iesniegumiem vērsās policijā.

8.septembrī pašvaldības speciālisti izsauca Valsts policijas pārstāvjus uz notikuma vietu, jo fiksētie pārkāpumi izrādījās nopietnāki nekā iepriekšējās reizēs, kā arī bojājumi jau skāra privātpersonu īpašumu. Līdzīgi bojājumi, tai skaitā: apgāzi kapakmeņi, salauztas vāzes, izmētātas puķes un salauzti soliņi, tika fiksēti arī dienu vēlāk.

Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs uzskata, ka vandālisma akti nav attiecināmi uz sīku huligānismu, bet gan apzinātu nacionālā naida kurināšanu, kā arī mērķtiecīgu gan pašvaldības, gan privātpersonu īpašuma bojāšanu.

"Atbildīgajām personām ir jāsaņem sods kriminālprocesa ietvaros. Šie vandālisma akti izsaukuši plašu rezonansi gan pilsētā, gan ārpus tās robežām, tāpēc arī atbildīgo personu vārdi ir jāzina visiem. Rēzeknes iedzīvotāji pagātnē ļoti smagi cietuši no traģiskajiem Holokausta notikumiem, tāpēc nav nekā pārsteidzoša, ka tamlīdzīgi nodarījumi tiek uztverti ļoti asi," teica Bartaševičs.

1.augustā parakstīts līgums ar SIA "Baltijas celtnieks" par žoga celtniecību apkārt ebreju kapiem, kopējā līguma summa – 5038 eiro.