Pretēji VARAM aicinājumam Rēzeknes dome negrozīs pašvaldības nolikumu
Rēzeknes dome neuzskata ieviestās normas par prettiesiskām, līdz ar to arī neredz pamatu veikt grozījumus.
Rēzeknes pilsētas dome vēstulē norādījusi, ka grozījumi pašvaldības nolikumā vairākkārt tika sūtīti izvērtēšanai Ministrijai ar lūgumu sniegt pozitīvu atzinumu un galu galā šāds atzinums tika saņemts. No visa iepriekš minētā pašvaldība secina, ka VARAM kopš 2014.gada 10.oktobra nav bijis šaubu par minēto saistošo noteikumu atbilstību demokrātiskās valsts principu standartiem un tiesību normām, bet pretenzijas no VARAM ir sākušās vien tagad.
Pašvaldības nolikuma punkts, kas izpelnījies VRAM aizrādījumu nosaka, ka par katru domes sēdē izskatāmo jautājumu pēc ziņojuma katram deputātam ir tiesības uzdot ziņotājam ne vairāk kā trīs jautājumus pēc būtības. Ja par kādu jautājumu uz domes sēdi ir uzaicinātas ieinteresētās personas, tad pēc domes priekšsēdētāja vai ziņotāja priekšlikuma tām tiek dots vārds, un tikai pēc tam notiek debates.
Ministrijas ieskatā, ierobežot tādu jautājumu uzdošanu, kas nav pēc būtības attiecināmi uz domes sēdē izskatāmo jautājumu, kā arī nodrošināt efektīvāku domes sēžu norises gaitu, ir domes priekšsēdētāja vai viņa vietnieka kompetencē. Līdz ar to domes sēdes vadītājs var ierobežot tikai tādu jautājumu uzdošanu, kas pēc būtības neattiecas uz izskatāmo jautājumu.
Rēzeknes pilsētas domes vadība ir neizpratnē par VARAM pretenzijām pret pašvaldības saistošajiem noteikumiem, kas darbojas jau četrus gadus. Ministrijai kopš 2014.gada 10.oktobra nebija šaubu par saistošo noteikumu atbilstību demokrātiskas valsts principu standartiem un tiesību normām, jo pretējā gadījumā Ministrija būtu apturējusi saistošo noteikumu darbību atbilstoši likumam "Par pašvaldībām".
Rēzeknes pilsētas dome VARAM nosūtītajā atbildes vēstulē ir sniegts plašāks pamatojums, kāpēc šādi saistošie noteikumi tikuši pieņemti.
Jau vēstīts, ka VARAM deputātu darbu ierobežojošas normas konstatējusi sešu pašvaldību nolikumos, taču četras no tām ir ar mieru pārkāpumus novērst.
Kā aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja ministrijas pārstāve Santa Vaļuma, marta sākumā ministrija visām 119 Latvijas pašvaldībām nosūtīja vēstuli uzliekot par pienākumu izvērtēt pašvaldības nolikumu un gadījumā, ja nepieciešams, svītrot normas, kas ierobežo deputātu iespējas pilnvērtīgi piedalīties lēmumu pieņemšanā. Atbilde pašvaldībām bija jāsniedz līdz 15.martam.
Patlaban ministrija saņēmusi un apkopojusi 68 pašvaldību atbildes vēstules un secinājusi, ka ierobežojumi pastāv sešās pašvaldībās. Četras no tām - Ventspils, Liepājas un Daugavpils pilsēta, kā arī Durbes novads, norādījušas, ka veiks nepieciešamās izmaiņas, lai atceltu neatbilstošos nolikumu punktus.
Papildus šīm četrām pašvaldībām, pārkāpumi konstatēti arī Rēzeknes pilsētas un Jelgavas novada pašvaldībās, kurām ministrija nosūtījusi vēstuli ar pieprasījumu sagatavot grozījumus saistošajos noteikumos, nodrošinot domes darbības atbilstību demokrātiskās valsts pamatprincipu standartiem.
Uz sarakstu