Banner 980x90

ES liellopu gaļas tirgū šogad prognozē ražošanas pieaugumu par 3,6%

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Šogad Eiropas Savienības (ES) liellopu gaļas tirgū tiek prognozēts ražošanas pieaugums par 3,6%, vienlaikus tiks piedzīvots cenas kritums, kas stabilizēsies 2017.gadā, saskaņā ar jaunāko datu analīzi aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta pārstāvji.

ZM datu analīzē norādīts, ka sarežģījumi piena nozarē visā ES iespaido arī tendences liellopu sektorā. Kopumā liellopu gaļas ieguve 2016.gada pirmajos mēnešos ir samazinājusies par 3% - ir palielinājums piena govju teļu nobarošanā, bet samazinājums liellopu gaļas teļu nobarošanā.

Tāpat zemo piena iepirkuma cenu dēļ Vācijā un Polijā pieaug liellopu kaušanas apjomi, un šis faktors negatīvi ietekmē liellopu gaļas cenas.

Saskaņā ar ZM aplēsēm govs liemeņa vidējā iepirkuma cena šā gada martā Latvijā bijusi 179,61 eiro par 100 kilogramiem gaļas, bet ES - 275,60 eiro (februārī cenas attiecīgi bija 167,06 eiro un 272,13 eiro). Teļa vidējā iepirkuma cena Latvijā martā bijusi 216,77 eiro salīdzinājumā ar 383,08 eiro ES ( februāra rādītāji - 190,20 eiro un 387,42 eiro).

Savukārt saistībā ar ES eksportu un importu liellopu gaļas sektorā būtiskas svārstības šogad netiek gaidītas.

Šogad salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ES kopējais liellopu gaļas eksports ir audzis par 14,4%. Jauns eksporta galamērķis ir Izraēla. Uz Turciju eksports dubultojies, kas notiek galvenokārt uz dzīvo dzīvnieku eksporta rēķina. Tajā pašā laikā eksports uz Honkongu un Libānu ir sarucis.

No ES valstīm šā gada janvārī lielāko pienesumu - 74% - liellopu gaļas eksportā devusi Nīderlande. Lietuva eksportējusi 13%, Igaunija - 4%, bet pārējās valstis kopā - 9% gaļas.

Savukārt ES importētās liellopu gaļas daudzums šogad pieaudzis par 4,3%. Lielākā iepircēja bijusi Polija - 73%, kurai seko Igaunija ar 17% un Lietuva ar 7%, pārējās valstis kopā importējušas 3% gaļas.

Imports pieaudzis no tādām valstīm kā Brazīlija un Urugvaja, turklāt Urugvajai patlaban ir ļoti konkurētspējīgas cenas, bet Brazīlija pēc apjomiem aizvien ir nozīmīgākais ES importa partneris liellopu gaļas segmentā.

Tāpat tiek prognozēts, ka Dienvidamerikas liellopu eksportētāji 2016.gadā varētu palielināt eksportu par aptuveni 11%, ko sekmēs labvēlīgi valūtas maiņas kursi, uzlabota piekļuve trešo valstu tirgiem un liellopu gaļas ražošanas pieaugums zemās pašizmaksas dēļ.

Saskaņā ar ZM datiem kopumā Latvijā 2016.gada martā bijuši 17 707 gaļas liellopu ganāmpulki salīdzinājumā ar 17 000 ganāmpulku tieši pirms gada.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)