Banner 980x90

Gaisa mitruma kontrole iekštelpās

Optimāls gaisa mitrums ir svarīgs mūsu veselībai un mājokļa ilgtspējai. Paaugstinātā mitrumā ir grūtāk elpot, āda šķiet lipīga, istaba smacīga, un pastiprināti sāk vairoties putekļu ērcītes un pelējuma sēnītes. Zemāka produktivitāte un komforts ir tikai dažas no problēmām. Attīstoties pelējumam, var nopietni ciest veselība, tapetes, mēbeles un reizēm pat mājokļa konstrukcijas (koksne, metāls). 

Līdzīgi kā citās dzīves jomās arī šeit savlaicīga rīcība ir krietni izdevīgāka nekā cīņa ar sekām. Lai uzturētu mājā vai dzīvoklī normālu gaisa mitrumu nemaz nevajag daudz – pietiek ievērot dažus vienkāršus nosacījumus un aktīvi rīkoties. 

Kā samazināt mitrumu iekštelpās?

Visprecīzāk gaisa mitruma līmeni var noteikt ar higrometru. Tā ir speciāla ierīce, kas parāda relatīvo gaisa mitrumu, un modernākas ierīces – arī temperatūru un pareizu laiku. Tajā pašā laikā, ja jūtat, ka gaiss ir pārlieku mitrs, nekādu higrometru nemaz nevajag un jāsāk rīkoties. 

Vai esat dzirdējuši par mitruma savācējiem jeb gaisa sausinātājiem? Tās ir nelielas un neuzkrītošas ierīces, kas pavisam klusiņām savāc istabā esošo kondensātu iekšējā rezervuārā. Kad ūdens tvertne pilna, ierīce pati izslēdzas un ūdens ir jāizlej. Jaudīgākajiem modeļiem papildus iespējams arī pieslēgt ūdens cauruli, kas ļauj novadīt kondensātu pa tiešo kanalizācijā. 

Pēc izmēra un jaudas var izšķirt mitruma savācējus, kas paredzēti mājas vai profesionālai lietošanai. Pirmie ir samērā nelieli, vizuāli pievilcīgi un klusi. Otrie ir būtiski lielāki un paredzēti mitru pagrabu, būvniecības, industriālo vai komerciālo objektu sausināšanai. Protams, neviens neliedz iegādāties jaudīgu mitruma savācēju privātai lietošanai un izmantot to mājā, dzīvoklī vai ofisā. 

Vēlaties atrast sev piemērotu mitruma savācēju? Interneta veikalā Gaisa1 sausinātājs šobrīd ir pieejams uz atlaidēm. Akcijas ietvaros varat izmantot iespēju un iegādāties sausinātāju par zemāku cenu.

Izvēloties mitruma savācēju, pievērsiet uzmanību ieteicamās platības izmēram (m2), produktivitātei (litri dienā) un papildu funkcionalitātei. Paši vienkāršākie modeļi spēj savākt līdz 300 ml ūdens dienā un nav aprīkoti ar mitruma līmeņa kontroli. Savukārt jaudīgākie gaisa sausinātāji var no gaisa diennaktī savākt 16 un pat 50 litrus ūdens. 

Gaisa sausinātāju priekšrocības un trūkumi

Gaisa sausinātāji ir efektīvs un ērts līdzeklis gaisa mitruma kontrolei iekštelpās. Modernās ierīces ir aprīkotas ar digitāliem displejiem, attālinātās vadības iespējām un automātisku mitruma līmeņa uzturēšanu. Tie ir pieejami dažādos izmēros un modeļos, taču tiem var piemist arī nelieli trūkumi. 

Iekārta savas darbības laikā rada troksni, kas jutīgākiem cilvēkiem var šķist traucējošs. Pilnībā izvairīties no trokšņa nav iespējams, taču varat izvēlēties ierīci, kas darbojas maksimāli klusu. Katra produkta aprakstā ir norādīta detalizēta informācija par mitruma savācēja radīto trokšņu līmeni. 

Otrs trūkums ir nepieciešamība pēc regulāras ūdens tvertnes iztukšošanas un filtru izskalošana. Aizņemtiem cilvēkiem, kas nevēlas krāmēties ar ūdens noliešanu, pastāv iespēja pievienot gaisa sausinātājam cauruli un novadīt ūdeni kanalizācijā. Ja šāda iespēja jums šķiet svarīga, noteikti pievērsiet uzmanību aprakstā norādītajai informācijai. 

Citi vienkārši veidi, kā kontrolēt mitrumu mājās

Ir vairāki veidi, kā efektīvi samazināt mitrumu iekštelpās. Pirmais un vienkāršākais ir ierobežot kondensāta veidošanos un uzkrāšanos. Piemēram, gatavojot ēst, uzlieciet katlam vāku un ieslēdziet tvaika nosūcēju. Žāvējiet drēbes uz balkona vai, to darot istabā, atveriet logu. Savukārt vannasistabas sienā varat iebūvēt gaisa izplūdes ventilatoru. To ieslēdzot, mitrais gaiss ar ventilatoru tiks izpūsts ārā. 

Nedrīkst aizmirst arī par regulāru un pietiekami ilgu telpu vēdināšanu. Tiesa, ne vienmēr ar to būs gana. Sutīgās vasaras dienās un citos brīžos, kad gaisa mitrums ārā ir augstāks nekā dzīvoklī, vēdināšana nedos cerēto efektu. Šādās dienās, atverot logu, āra mitrais gaiss var padarīt istabas gaisu vēl mitrāku. 

Noderīga, taču nepelnīti aizmirsta metode mitruma kontrolei ir telpaugi. Piemēram, efeja, spatifīla, paparde un dendrobija (orhideja) lieliski absorbē gaisā esošo lieko mitrumu. Šie un citi istabas augi var palīdzēt ne tikai uzturēt optimālu gaisa mitrumu, bet arī to attīrīt un uzlabot. 

Vietās, kur mitrums regulāri uzkrājas, piemēram, uz palodzēm, varat novietot nelielas silikagēla paciņas. Silikagēls ir tās neliela izmēra paciņas, kas mēdz būt ievietotas iekšā kurpju kastēs vai citos iepakojumos, lai savāktu lieko mitrumu. Speciāli pirkt silikagēlu, iespējams, nav vērts, bet vajadzības gadījumā varat lietderīgi izmantot bez maksas iegūtās paciņas. 

Visbeidzot, atcerieties pievērst uzmanību arī mājokļa apkopei. Mājokļos, kur ir bojāts jumts, siena, logs vai caurules, lieka mitruma pieplūde ir garantēta. Labākais veids, kā ar to tikt galā, ir savlaicīgi veikt remontdarbus. Tas palīdzēs ne tikai uzturēt normālu gaisa mitruma līmeni, bet pasargās mājokli no daudz lielākiem bojājumiem. 

Mitruma savācēja alternatīva – gaisa kondicionieris

Gaisa sausinātājs nebūt nav vienīgā ierīce, kas spēj savākt lieko mitrumu. Samērā bieži šim mērķim veiksmīgi tiek izmantots arī gaisa kondicionieris. 

Kondicioniera cena ir augstāka nekā sausinātājam, taču bez kondensāta savākšanas kondicionieris arī spēj telpu atdzesēt un atsevišķi modeļi arī to apsildīt. Komforta ziņā kondicionieris ir klasi augstāks, taču īpaši mitrās telpās, piemēram, jaunbūvēs, kur žūst krāsa vai betons, slapjos pagrabos, baseina telpās u.tml., gaisa sausinātājs būs atbilstošāka izvēle. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)