Ginekoloģe: Jaundzimušo reģistrs vērtējams pozitīvi
Jaundzimušo reģistra ieviešana vērtējama kā pozitīvs solis, kas lielākos ieguvumus varētu sniegt tieši antenatālās jeb pirmsdzemdību aprūpes virzienā, aģentūrai LETA sarunā atzina Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule.Viņa savu viedokli pamato ar to, ka dažādas bērnu iespējamās saslimšanas reģistrā būtu redzamas, "izejot arī no mātes slimību loka". Jaundzimušo reģistrā detalizētāk un strukturālāk atspoguļosies jaundzimušo problēmas dzemdību brīdī vai jau pēcdzemdību periodā. "Reģistrs vairāk norādīs uz problēmām," piebilda Matule.
Kā ieguvumu no šāda reģistra ginekoloģe saskata arī to, ka šādi varētu apzināt vairāk riska faktoru dažādām patoloģijām, kā arī šādi tiktu ieviests vienots patoloģiju reģistrs. "Līdz ar to ārstiem, kuri veic augļu patoloģiju diagnostiku, būtu vairāk informācijas, šādi paredzot virzienus, kuros jāstrādā," piebilda Matule.
Viņa arī uzsvēra, ka šis reģistrs nedarbotos kā "nosodījuma, bet kā kvalitāti uzlabojošs līdzeklis".
Tāpat reģistrā pieejamā informācija varētu noteikt arī profesionālo asociāciju virzienu tālākajai ārstu izglītībai, pievēršot vairāk uzmanības tieši aktuālajām tendencēm.
Matule uzskata, ka nepieciešams ieviest arī dzimumšūnu vienoto reģistru, jo klīnikas, kuras nodarbojas ar mākslīgo apaugļošanu, ir vairākas, kā arī vienotu pacientu reģistru.
Jau ziņots, ka Veselības ministrija (VM) plāno izveidot jaundzimušo reģistru, lai identificētu un novērtētu perinatālās mirstības riskus un noteiktu prioritāros virzienus, kā arī nepieciešamos pasākumus mātes un bērna veselības uzlabošanai valstī kopumā.
Reģistra mērķis ir ne tikai datu uzkrāšana par dzimušo skaitu, bet arī jaundzimušā veselības analizēšana, ņemot vērā mātes veselību, antenatālo aprūpi un citus rādītājus.
VM uzskata, ka, novērtējot dzemdību palīdzības kvalitāti un analizējot bērnu ar nelabvēlīgu grūtniecības vai dzemdību anamnēzi turpmāko attīstību, ir iespējams paredzēt perinatālās mirstības samazināšanas iespējas valstī, analizēt galvenos demogrāfiskos rādītājus, identificēt riska faktorus un prognozēt gaidāmās tendences. Uz sarakstu