Gunta Ancāne: bez politiskās liekulības un meliem
RSU Psihosomatikas un psihoterapijas katedras un klīnikas vadītājas, asociētās profesores, dakteres Guntas Ancānes komentārs par indivīda un sabiedrības veselības aktualitātēm šodienas sociālpolitisko notikumu kontekstā.Cilvēks ir vesels tad, kad tas izjūt trīs veida labsajūtas: fizisko, emocionālo un sociālo labsajūtu. Šīs labsajūtas ārkārtīgi ietekmē notiekošais apkārtējā vidē, t.i., gan tuvākā vidē, gan tālākā vidē.
Eiropas kontekstā raugoties, šobrīd ir aktuāla vardarbības tēma. No psihiskās veselības viedokļa raugoties, emocionāli traumēts tiek ne vien vardarbības tiešais upuris, bet arī cilvēki, kam nākas to visu bezpalīdzīgi novērot, kas nevar palīdzēt. Jebkura vardarbība ir pazemojoša, jo tas ir uzbrukums vērtībām, t.i., tām vērtībām, kuras cilvēki līdz šim ir respektējuši, atzinuši par labām esam, kas palīdz dzīvot un orientēties dzīvē.
Mēs zinām, ka ir dažādas civilizācijas šajā pasaulē. Semjuels Hantingtons izceļ septiņas astoņas civilizācijas. Katrai no tām ir savas vērtības, katra no tām atrodas savā attīstības procesā. Mēs zinām, ka ir Rietumeiropas civilizācija, Ķīnas, Indijas, kā arī Krievijas civilizācija. Vardarbība ir īpašs pazemojums gadījumā. Ja viena civilizācija ar savām vērtībām uzbrūk otras civilizācijas vērtībām, cilvēki uz brīdi zaudē iekšējo līdzsvara izjūtu, zaudē spēju orientēties. Viņiem tiek atņemta iespēja dzīvot saskaņā ar savu sirdsapziņu, vadīties no paaudžu paaudzēs iestrādātām vērtībām, kā arī iespējas būt iekšēji brīviem. Psihiski veselam cilvēkam šāda situācija izraisa dusmas - bezpalīdzīgas dusmas un pazemojuma izjūtu.
No ārsta viedokļa raugoties, šīs jūtas vienmēr ietekmē organisma funkcionēšanu kopumā - daudz psihosomatisko un emocionālo traucējumu. Mēs jau varam prognozēt, ka mūsu veselības budžets tiks apgrūtināts ar daudz vairāk slimniekiem nekā tas būtu bijis, ja krīzes nebūtu bijusi.
Ir jāņem vērā, ka paasinājums parasti rodas tad, kad krīzes situācija tuvojas savam nobeigumam. Jautājums: ko darīt? Es gribētu aicināt, pirmkārt, ģimenes ārstus būt gataviem pacientu pieplūdumam ar emocionālām problēmām un psiho-somatiskiem traucējumiem. Otrkārt, gribētu aizicināt visus tos cilvēkus, kas spēj domāt atklāti par notiekošo un runāt tieši, t.i., bez politiskās liekulības un meliem, lai palīdzētu cilvēkiem saprast, kas īsti notiek, saglabāt iekšējo līdzsvaru un iekšējo brīvības izjūtu.
Avots: medicine.lv. Uz sarakstu