Banner 980x90

Koriģē Latgales kongresa simtgades pieminekļa uzraksta tekstu

Daugavpils, 13.marts., LETA. Ņemot vērā saņemtās vēstules no iestādēm, biedrībām un privātpersonām, Rēzeknes pilsētas domes deputāti atbalstījuši grozījumus lēmumā "Par Latgales kongresa simtgades pieminekļa uzraksta teksta apstiprināšanu".

Rēzeknes pilsētas dome nolēmusi apstiprināt Latgales kongresa simtgades pieminekļa uzrakstu latgaliešu rakstu valodā: galvenais uzraksts - "Varai pīdar laiceiba, taisneibai – myužeiba" (Francis Trasuns); uzraksts mazākiem burtiem - "1917.goda 26. un 27.aprelī p.v.st. itymā vītā kinoteatrī "Diana" nūtyka Pyrmais Latgolas kongress, kas lēme par apsavīnōšonu ar Kūrzemi un Vidzemi".

Ja vēstīts, ka pērn 2.jūnijā Rēzeknes pilsētas dome sēdē pašvaldības deputāti par Latgales kongresa simtgades pieminekļa Rēzeknē galveno uzrakstu latviešu literārajā valodā apstiprināja Raiņa vārdus - "I Kurzeme, i Vidzeme, i Latgale mūsu" (Rainis). Zem tā uzrakstu latgaliešu rakstu valodā mazākiem burtiem - "1917.goda 26. un 27.aprelī p.v.st. itymā vītā kinoteatrī "Diana" nūtyka Pyrmais Latgolas latvīšu kongress, kas lēme par apsavīnōšonu ar Kūrzemi un Vidzemi".

Rēzeknē piemiņas vietas izveides metu konkursā par godu Pirmā Latgales latviešu kongresa simtgadei uzvarējusi SIA "VA riants5" un arhitektu birojs "AP".

Veidojot piemiņas vietu, meta autori centušies atspoguļot un vizuāli apzīmēt Latgales kongresa nozīmi Latvijas valsts izveidē vēsturiskā kontekstā. Pieminekļa granīta pamats atveidots riņķveida pakāpienu veidā, kas simboliski stāsta par laika un vēsturisko procesu pirms šī svarīgā notikuma. Pieminekļa centrs konceptuāli raksturo Pirmā Latgales latviešu kongresa būtiskākās idejas, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgalei jāapvienojas ar pārējiem topošās Latvijas valsts novadiem vienā zemē. Centrālais cilindriskais apjoms veidojas no trīs tonalitātē un faktūrā dažādiem kaltiem laukakmeņiem, kurus kopā satur tautiskā josta kā mūsu kopīgās identitātes simbols. Latvijas silueta telpiskais apjoms centrā simbolizē, ka tikai kopā šīs trīs vienības veido mūsu valsti.

Pieguļošo teritoriju funkcionāli sadala zaļā zona. Pieiet un apskatīt piemiņas vietu, kuru paredzēts izvietot Atbrīvošanas alejā 61, varēs no visām pusēm. Teritorijas apzaļumošanai plānots izmantot viegli kopjamus vairāku veidu augus, kas nodrošinās krāsu un faktūru dažādību gadalaikos. Zaļo zonu papildinās puķu dobes. Lai izceltu un akcentētu zaļos stādījumus, tiks pielietoti atbilstoši LED gaismekļi.

Pirmais Latgales latviešu kongress Rēzeknē norisinājās 1917.gada 26. un 27.aprīlī kinoteātra "Diāna" ēkā. Tā gaitā tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena nācija un ka Latgale jāpievieno pārējiem jaundibinātās Latvijas valsts reģioniem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)