Banner 980x90

Latgales Kultūrvēstures muzejā atklās Matīsa Kalniņa tēlniecības darbu izstādi "Civilizācija"

Publicitātes foto
Publicitātes foto
Piektdien, 13.maijā, plkst.16.00 Matīsa Kalniņa tēlniecības darbu izstādes "Civilizācija" atklāšana Latgales Kultūrvēstures muzejā, Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē. Izstāde apskatāma līdz svētdienai, 12. jūnijam, pilsētas informācijas portālu Rezekne24.lv informē izstādes kuratore Zane Elerte.

Izstādes "Civilizācija" apmeklētāji varēs apskatīt Matīsa Kalniņa tēlniecības darbus, kas, mijiedarbojoties ar nerūsējošo tēraudu, veidoti marmorā un granītā. Tēlnieks ir eksperimentējis, izmantojot dažādas akmens apstrādes tehnikas, kas aizgūtas gan no sentēvu zināšanām, gan arī no mūsdienu tehnoloģijām. Pieredzes rezultātā uzkrātās iemaņas akmens apstrādē, veido mākslinieka rokrakstu, kas skulptūrās spilgti iezīmējas tēlniecības formas precizitātē, akmens un nerūsējošā tērauda apvienojumā.

Izstādes nosaukums "Civilizācija" tematiski stāsta par kultūrvēsturiskiem notikumiem, kā arī iezīmē mūsdienu sabiedrību un kultūru, kura ir viena no galvenajām civilizācijas attīstības sastāvdaļām. No vēsturiskā konteksta raugoties, mākslinieks lielu uzmanību ir pievērsis Maoi (Lieldienu salu) akmens skulptūru izpētei. Piedāvājot skatītajiem palūkoties mūsdienu formu daudzveidībā, kas laikmetam ejot ir mainījusies, kļuvusi mehanizēta un tehniskāka, tādējādi norādot uz pārmaiņām civilizācijas attīstībā.

Matīss Kalniņš (dzimis 1982.gadā) – talantīgs latviešu jaunās paaudzes tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles (LMA LF) tēlniecības nodaļas lektors. 2004.gadā absolvējis Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu, metāla izstrādājuma dizaina nodaļu. 2008.gadā attīstījis savas radošās prasmes un plastiskās iemaņas LMA LF tēlniecības nodaļā. Studējot LMA maģistratūrā, piedalījies Erasmus apmaiņas programmā, kur no 2008.–2009.gadam studējis Porto Universitātē, Portugālē. 2010.gadā LMA ieguvis maģistra grādu tēlniecības apakšnozarē.

No 2002.gada Matīss Kalniņš aktīvi piedalās grupu izstādēs Latvijā un arī starptautiskā mērogā – Baltkrievijā, Lietuvā, Portugālē un Somijā. Viņa darbi izstādīti triennālē Viļņā, 5.starptautiskajā laikmetīgās medaļmākslas biennālē Seixal Portugālē, studentu darbu izstādē "Porque isto e nao Aquilo" Forum Maia Portugālē, Porto, Starptautiskā studentu darbu izstādē "Lisboa–Rīga 3148.3" European Public Space, Largo Jean Monnet Lisbonā, kā arī vispasaules medaļmākslas XXXI FIDEM izstādē Somijā, Tamperē.

Tēlnieks sadarbojies un piedalījies arī Latgales kultūras attīstībā. 2012.gadā izveidojis vides skulpturālo objektu "Miķeļa Bukša piemiņai". 2015.gadā veltījis pieminekli ķirurgam Edgaram Zarembo, izgatavojis piemiņas plākšņu etalonus garīdzniekam un valstsvīram Francim Trasunam, zinātniekam Aleksandram Nikonovam un pieminekļa plāksni monsinjoram Nikodemam Rancānam.

Matīss Kalniņš ir ļoti daudzpusīga personība, to apliecina viņa radošās darbības gaitas ne tikai metāla dizaina un tēlniecības nozarē, bet arī kino industrijā, kur sākotnēji darbojies kā reklāmas video klipa dekorators "Garnier color naturals" studijā "Vilks". 2005.gadā seriālā "Likteņa līdumnieki", 2007.gadā darbojies kā mākslinieka asistents režisora Roberta Kuļenko filmā "Sesils" un Anda Miziša filmā "Medības", kā mākslinieka asistents un dekorators režisora Viestura Kairiša filmā "Melānijas hronika" un režisora Renāra Vimbas filmā "Es esmu šeit". 2015.gads iezīmējas ar somu filmas "Raganu medības" un vācu filmas "The Bloom of Yesterday", kur Matīss Kalniņš darbojies mākslas direktora amatā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)