Lielās slimnīcas nepiekrīt veselības dienesta piedāvātajiem līgumiem
Lielās slimnīcas nepiekrīt Nacionālā veselības dienesta (NVD) piedāvātajiem līgumiem par valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu šim gadam, ziņo "Latvijas Avīze".Līgumi par finansējumu vēl nav noslēgti ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu.
Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas administrācija, saņemot līguma projektu, konstatējusi, ka valdības un Saeimas pieņemto lēmumu īstenošanai pietrūkst 1,058 miljoni eiro. Visiem, kam pienākas pēc likuma, ir jāpaaugstina minimālā alga no 320 līdz 360 eiro, arī pacientiem ir apsolītas lielākas atlaides par līdzmaksājumiem. Kopš 1.janvāra maksājums par gultasdienu stacionārā samazināts no 13,52 eiro līdz 10 eiro, bet par slimnīcā veiktu operāciju - no 42,69 eiro līdz 31 eiro. "Tarifi ir pārāk mazi, bet pacientu pārāk daudz," laikrakstam skaidrojis slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dins Šmits.
Valdības rīcības plānā paredzēts, ka no 2015. gada valsts apmaksātajos stacionāros ieviesīs ar diagnozēm saistīto grupu (DRG) apmaksas modeli. NVD ir aprēķinājis, cik izmaksā katras slimības ārstēšana, un šis apmaksas modelis ir daudz objektīvāks nekā samaksa pēc tarifiem, jo tarifus iesniedz pašas ārstniecības iestādes un to noteikšanas kritēriji bieži vien ir subjektīvi. Šmits atzīst, lai ieviestu jauno apmaksas modeli, ir nepieciešama papildu nauda, jo līdz šim aprēķinātie tarifi bijuši zem sniegto medicīnas pakalpojumu pašizmaksas, tāpēc par DRG var runāt tikai kā par statistikas uzskaites sistēmu, nevis reāli īstenojamu modeli.
Savukārt Rīgas Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Viesturs Boka norādīja, ka slimnīcas darbinieku minimālās algas paaugstināšanai un pacientu līdzmaksājumu atlaidēm pietrūkstot 4,6 miljoni eiro. Ar NVD notikšot sarunas, kā īstenot valdības pieņemtos lēmumus. "Mēs vieni nespējam iziet no šīs situācijas, vēl jo vairāk tādēļ, ka slimnīca izdara vairāk, nekā tai samaksā," laikrakstam sacīja Boka un piebilda, ka slimnīcas un NVD līguma projektā ambulatorai aprūpei ir paredzēts par 600 000 eiro mazāk, nekā cerēts.
Slimnīcā strādājot 800 ārstu un pusotrs tūkstotis medicīnas māsu, un visi gaida algas pielikumu, bet vadība pašreizējā finanšu situācijā to nespēj solīt. Uz sarakstu