Liepājā izglītos par retu un bīstamu slimību - akromegāliju
Tāpēc, lai izglītotu ārstus un sabiedrību par akromegālijas savlaicīgu diagnosticēšanu un dalītos pieredzē tās simptomu atpazīšanā, Latvijas Osteoporozes un Kaulu metabolo slimību asociācija dažādos Latvijas reģionos rīko Endoskolas – lekcijas ārstiem, ģimenes ārstiem un citiem interesentiem.
Trešdien, 19. martā, Liepājā, Lielā ielā 11, restorāna "Upe" konferenču zālē, no plkst. 14.00 līdz 18.00 notiks Endoskolas lekcija Kurzemes ārstiem, ģimenes ārstiem un citiem interesentiem. Lekciju ārstiem lasīs Latvijas Osteoporozes un Kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes stacionāra "Gaiļezers" endokrinologs dr. Ingvars Rasa.
Kad acīmredzamais netiek pamanīts – akromegālijas pazīmes
Akromegālija ir hroniska un progresējoša slimība, kas raksturīga ar pastiprinātu augšanas hormona veidošanos, izraisot neproporcionālu skeleta, iekšējo orgānu un audu augšanu, kā arī vielmaiņas traucējumus un cukura diabētu. Lai gan cilvēkam ar akromegāliju ir specifiskas ārējās pazīmes, radinieki, kaimiņi un darba biedri tās nepamana, jo to attīstība ir ļoti lēna - raksturīgākās pazīmes attīstās daudzu gadu garumā. Pirmie akromegālijas simptomi ir izmaiņas sejā, piemēram, akcentētas lūpas, uzacu pauguri, uz priekšu izvirzīts apakšžoklis, deguna un ausu palielināšanās, parādās atstarpes starp zobiem, āda kļūst biezāka, balss rupjāka. Nereti simptomi ir arī menstruālā cikla traucējumi, sāpes locītavās vai pastiprināta svīšana.
Būtiski tiek ietekmēta arī pacientu dzīves kvalitāte – 70% pacientu attīstās miega apnojas sindroms un krākšana; pēc 55 gadu vecuma ir lielāks resnās zarnas audzēja risks, salīdzinot ar pacientiem bez akromegālijas; 80% neārstētu akromegālijas pacientu mirst no asinsrites sistēmas slimībām, nesasniedzot pat 60 gadu vecumu; tāpat arī akromegālijas pacientu paredzamais dzīves ilgums ir par 10 gadiem mazāks.
Akromegālijas simptomus iespējams konstatēt, atbildot uz šādiem jautājumiem:
- Vai pēdējo piecu gadu laikā ir palielinājies Jūsu kurpju izmērs?
- Vai Jūsu laulības gredzens vairs nav viegli pārslidināms pār pirkstu?
Ja kaut uz vienu no šiem jautājumiem atbilde ir pozitīva, speciālisti iesaka doties pie sava ģimenes ārsta vai speciālista - endokrinologa.
Jāveicina sadarbība starp Kurzemes ārstiem un endokrinologiem
Atšķirībā no vairuma reto slimību, akromegāliju var apturēt, un pacients var dzīvot normāla cilvēka dzīvi, ja vien to savlaicīgi atpazīst un uzsāk ārstēšanu. Akromegālijai ir vairākas ārstēšanas iespējas: ķirurģiskā, medikamentozā un staru terapija. Vieni no pirmajiem, kuriem būtu jāatpazīst akromegālijas simptomi, ir ģimenes ārsti. Ģimenes ārstu uzdevums pie aizdomām par akromegālijas simptomiem ir pacientu nosūtīt pie speciālista – endokrinologa. Tāpēc viens no Endoskolas lekcijas uzdevumiem ir veicināt sadarbību starp Kurzemes reģiona ģimenes ārstiem un endokrinologiem.
Aicinām Endoskolas lekcijas apmeklēt arī žurnālistus un masu mediju pārstāvjus, savu dalību piesakot, zvanot uz 29393585.
Plašākai informācijai:
Līva Balode
Tālr.nr.: 29393585