Banner 980x90

Liepājā pabeigta vēsturiskās Līvu kapu kapličas atjaunošana

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Liepājā ir pabeigti vēsturiskās, 19.gadsimta beigās būvētās Līvu kapu kapličas remontdarbi - atjaunota kapličas ceremoniju telpa un interjers, aģentūru LETA informēja Liepājas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Līvu kapu kapličas atjaunošana notika vairākās kārtās jau kopš 2014.gada. Pēc šovasar paveiktajiem darbiem kapliča ir pilnībā sakārtota gan no ārpuses, gan iekšpusē, izceļot ēkas arhitektoniski vēsturiskās un mākslinieciskās vērtības, telpām nodrošinot funkcionālu labiekārtojumu un atbilstību mūsdienu prasībām, skaidroja Štāls.

Kapličai šovasar ir restaurētas ārdurvis un logi, izbūvēta elektroinstalācija, atjaunots iekštelpu sienu apmetums pagrabā, kāpņu un ceremoniju telpā, no rūsas attīrītas un nokrāsotas metāla režģu detaļas, veikts grīdas flīžu remonts. Izgatavotas un uzstādītas mēbeles un interjera detaļas - soli, krusts, svečturi, apsīdas galds, kancele u.c.

Šos darbus pēc SIA "Arhitekta G. Vīksnas birojs" izstrādātā tehniskā projekta veica SIA "Firma UPTK". Gan Liepājas būvvaldes komisija, gan Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija atzinušas, ka darbi ir izpildīti labā kvalitātē un atbilstoši projektam, saglabājot valsts nozīmes mākslas pieminekli - cilni "Eņģelis", kas rotā kapličas austrumu portāla ieejas durvju ailu. Ciļņa atjaunošana projektā gan netika ietverta, taču bija jānodrošina tā saglabāšana neizmainītā veidā, skaidroja Štāls.

Pazīstamā arhitekta Maka Paula Berči projektētajā kapličā atjaunošanas darbi bija nepieciešami, lai novērstu laika zoba nodarītos bojājumus un līdz šim nekvalitatīvi veikto remontdarbu sekas, kas apdraudēja ēkas pastāvēšanu ilgtermiņā.

"Strādājot pie projekta, pārliecinājos, ka ēkas autoram Berči šis bijis mīlestības darbs - tik pārdomāts ir katrs šīs neparastās ēkas elements un detaļa. Gribētu teikt, ka tāds bija arī mans darbs," savas izjūtas par paveikto pauda arhitekts Gundars Vīksna. Viņš piebilda, ka Līvas kapličas atjaunošana esot piemērs tam, ka pašvaldība "ir spējīga ieraudzīt un piešķirt līdzekļus Liepājas īstajām vērtībām, kas dos labumu pilsētai daudzus gadus uz priekšu, un šādu attieksmi ir pelnījuši arī citi senās apbūves objekti".

Jau 2014.gada vasarā notika kapličas jumta remonts un noteku sistēmas pārbūve, sarkano ķieģeļu fasādes bojājumu remonts, virsmas un šuvju apstrāde, lai novērstu ūdens iekļūšanu mūrī. Savukārt 2015.gadā veikta kapličas pagraba drenāža un tā grīdas renovācija, ventilācijas lūkas atjaunošana, pamatu pastiprināšana, izveidojot to vertikālo hidroizolāciju un terases hidroizolāciju. Renovēts terases klinkera ķieģeļu segums, izbūvēta lietus kanalizācijas sistēma, renovēti granīta pakāpieni pie ieejas. Bez darbiem, kuru uzdevums ir ēkas funkcionāla sakārtošana, pērnvasar veikti arī darbi, kas izceļ kapličas arhitektoniski vēsturiskās vērtības, akcentēja Štāls. Tika restaurēti kapličas terases metālkaluma vārti un nožogojums, kā arī zārku pacelšanas un nolaišanas iekārta, kas atrodas pagrabā. Izveidota pamatne apstādījumiem, iekārtots zāliens, kā arī izvietoti soliņi.

Līvas kapličas atjaunošanas kopējās izmaksas visās septiņās kārtās ir 206 270 eiro. Finansējums piešķirts no pilsētas budžeta.

Tuvākajā nākotnē vēl būtu nepieciešama kapličas apaļo logu vitrāžu restaurācija, jo vitrāžās ir pamanāmi caurumi un plīsumi, skaidroja Liepājas kapsētu pārvaldes vadītājs Ivo Pavlovičs.

Līvas kapu jeb agrāko Bārenbuša kapu kapliča būvēta no 1894. līdz 1896.gadam. Projekta autors bija arhitekts Maks Pauls Berči. Ēku cēlis un finansējis Liepājas būvuzņēmējs Vilhelms Rīge, kurš vēlējies Liepājai atstāt piemiņu par sevi, uzceļot vispārējai lietošanai paredzētu kapliču, kas vienlaikus bija iecerēta arī kā Rīges ģimenes apbedījumu vieta. Pagrabā atrodas kapenes, kurās guldīta Rīges dzimta.

Ēka ir sarežģītas konfigurācijas, tajā izmantotas romānikas formas, kas savītas ar Bizantijas arhitektūras elementiem. Virs ieejas durvju portāla redzams valsts nozīmes mākslas piemineklis - smilšakmenī veidots cilnis "Eņģelis".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)