Lūdz novērst nepilnības Latgales kongresa simtgades pieminekļa uzrakstos
Vēstules autori aicina Rēzeknes pilsētas domi novērst nepilnības Latgales kongresa simtgades pieminekļa tekstā latgaliešu rakstu valodā, to veidojot atbilstoši 2007.gadā apstiprinātajiem Latgaliešu rakstības noteikumiem. Tāpat vēstules autori vērš uzmanību uz 1917.gada 26. un 27.aprīlī (pēc vecā stila) Rēzeknē notikušā kongresa nosaukuma izvēli pieminekļa uzrakstā.
Rēzeknes pilsētas domes sēdē 2016.gada 2.jūnijā tika apstiprināts Latgales kongresa simtgades pieminekļa uzraksta teksts. Domes deputāti lēma, ka uz pieminekļa būs uzraksts latviešu literārajā valodā "I Kurzeme, i Vidzeme, i Latgale mūsu" (Rainis) un zem tā uzraksts latgaliešu rakstu valodā mazākiem burtiem - "1917.goda 26. un 27.aprelī p. v. st. itymā vītā kinoteatrī "Diana" nūtyka Pyrmais Latgolas latvīšu kongress, kas lēme par apsavīnōšonu ar Kūrzemi un Vidzemi".
Vēstules autorus bažīgus dara fakts, ka līdz pieminekļa atklāšanai ir palikuši tikai daži mēneši, bet no Rēzeknes pilsētas domes atbildīgo amatpersonu puses netiek darīts nekas, lai labotu pieļautās kļūdas un izveidotu korektu uzrakstu - liecību par 1917.gadā Latgales kongresā pieņemtajiem Latgalei un visai Latvijai tik svarīgiem lēmumiem. Viņi norāda, ka šī brīža latgaliskā teksta versija neatbilst mūsdienu latgaliešu rakstu valodas pareizrakstības noteikumiem un aicina domes atbildīgās amatpersonas konsultēties ar latgaliešu valodas speciālistiem par latgaliskā teksta pareizrakstību un profesionāliem vēsturniekiem - par kongresa nosaukuma atveidojumu uz pieminekļa.
Gan akadēmiskajā, gan populārajā literatūrā 1917.gada 26. un 27.aprīlī Rēzeknē notikušo kongresu dēvē dažādi - par Pirmo Latgales latviešu kongresu, Latgales kongresu, Latgaliešu kongresu, 1917.gada Rēzeknes apvienošanās kongresu u.c. Pieminekļa uzrakstā paredzētais nosaukums "Pyrmais Latgolas latvīšu kongress" liek uzdot jautājumu, vai tiešām šāds nosaukums ir korekts, jo kongresa pieņemtie lēmumi attiecās ne tikai uz latgaliešiem, bet arī Latgalē jau gadsimtiem dzīvojošajiem krieviem, poļiem, ebrejiem un citām mazākumtautībām, skaidro biedrība, norādot, ka katram vārdam ir sava, atšķirīga nozīme, un no to izvēles pieminekļa uzrakstā atkarīgs kopējais Latgales kongresa simtgades pieminekļa vēstījums.
Uz sarakstu