Mediķi turpina pieprasīt garantijas, ka pēc vēlēšanām situācija veselības jomā uzlabosies
Sekojot Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) piemēram, vēl divas veselības nozares darbiniekus pārstāvošas organizācijas nosūtījušas vadošajām partijām vēstules, lūdzot sniegt redzējumu par iespējām risināt samilzušās problēmas veselības nozarē, konkrēti, onkoloģijas jomā.Vēstules nosūtījuši Latvijas Onkologu asociācijas un Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas biedri. Kā aģentūru LETA informēja organizāciju pārstāvji, tajās norādīts uz galvenajām problēmām onkoloģijas jomā un lūgts līdz vēlēšanām sniegt atbildes uz vairākiem jautājumiem.
Mediķi vēlas zināt, vai partijas būtu gatavas onkoloģijas augstās saslimstības un mirstības mazināšanu iekļaut valdības deklarācijā kā vienu no galvenajām veselības jomas prioritātēm.
Tāpat viņus interesē partiju priekšlikumi tam, kā valstī palielināt vēža atklāšanu agrīnās stadijās, kā paplašināt kompensējamo medikamentu sarakstu ar inovatīviem medikamentiem un kādas aktivitātes tiks plānotas 2015.gadā, kuram Veselības ministrija iecerējusi piešķirt Pretvēža gada titulu.
Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas priekšsēdētāja Gunta Purkalne saka, ka vēzis ir neprognozējams un var rasties arī pilnīgi veselam, pat jaunam cilvēkam, kas dzīvo veselīgu dzīvesveidu.
"Ja valsts politikas veidotāji, atbildīgā Veselības ministrija un tās pakļautībā esošās institūcijas nemainīs savu attieksmi un turpinās īstenot strausa politiku, tad drīzumā Latvijā saslimstība ar vēzi varētu sasniegt epidēmijas apmērus. Mūsu asociācijām un ārstiem ir būtiski uzzināt, ka partijas izprot onkoloģijas problēmas un plāno tās risināt," viņa norāda.
Saskaņā ar Slimības profilakses un kontroles centra statistikas datiem pēdējo desmit gadu laikā saslimstības rādītāji Latvijā ar onkoloģiskām slimībām ir pieauguši par 39%, sasniedzot 74 600 pacientu.
Onkologi skaidro, ka atšķirībā no citām valstīm Latvijā daudz augstāks ir vēlīnajās stadijās atklāto ļaundabīgo audzēju īpatsvars, kā rezultātā ir arī augstāka mirstība. Viņi norāda, ka mirstību veicina arī nepilnvērtīga ārstēšana, jo Latvijā kompensējamo medikamentu sarakstā kūtri tiek iekļauti inovatīvi medikamenti mērķterapijām, ko daudz aktīvāk ārstēšanā izmanto ārvalstīs.
Kā ziņots, LVSADA augusta sākumā izsūtīja partijām aicinājumu apstiprināt, ka iespējami drīz, ne vēlāk par 2020.gadu, veselības aprūpei jāsaņem valsts finansējums, kas ir sasniedzis vismaz 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
Līdz šim saņemtās partiju atbildes neviešot pārliecību par reāliem uzlabojumiem veselības aprūpes nozarē pēc vēlēšanām. LVSADA 22.septembra paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem teikts, ka, pamatojoties uz saņemtajām atbildēm, rodas bažas, ka lielākā daļa no politisko partiju pirmsvēlēšanu solījumiem par uzlabojumiem veselības aprūpē varētu izrādīties nepatiesi.
Līdz šim skaidru un nepārprotamu atbalstu LVSADA aicinājumam izteikušas vien trīs partijas - partija "Izaugsme", Latvijas Krievu savienība un sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa".
"Pārējās šo aicinājumu vai nu izliekas nedzirdam, vai arī atbildēs ir lietojušas vispārējas pozitīvas frāzes, kurām nav materiāla seguma. Vēl viens populārs paņēmiens ir aizbildināties ar reformu nepieciešamību, kaut arī gan Pasaules Veselības organizācijas, gan Eiropas Komisijas skatījumā galvenās strukturālās reformas Latvijas veselības aprūpē jau ir paveiktas, un galvenais neizpildītais mājas darbs joprojām ir nepietiekamais valsts finansējums," teikts paziņojumā. Uz sarakstu