Banner 980x90

Pētījums: Ar neaktīvajiem jauniešiem strādājošie darbinieki ir pārāk noslogoti

Foto: Ieva Čīka/ LETA
Foto: Ieva Čīka/ LETA

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) un pašvaldību sociālo dienestu darbinieki, kuri strādā ar neaktīvajiem jauniešiem, ir pārlieku noslogoti, kā rezultātā visiem palīdzēt nav iespējams, secināts Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veiktajā pētījumā "Ieguldām jauniešos: Latvija".

Kā uzskata pētījuma autori, lai vairāk jauniešiem Latvijā, kuri nestrādā, nemācās un nemeklē darbu, palīdzētu ienākt vai atgriezties darba tirgū, iestādēs, kuras ar viņiem strādā, būtu jāpalielina darbinieku skaits. Šādi tiktu palielināta darbinieku efektivitāte un būtu vairāk iespējams palīdzēt vislielākajās grūtībās nonākušajiem jauniešiem.

Pētījumā secināts, ka lietu skaits NVA konsultantiem un pašvaldību sociālajiem darbinieki ir pārlieku liels, tāpēc jāuzlabo gan sadarbība starp dažādām valsts iestādēm, gan arī ideālā gadījumā jānoalgo papildu darbinieki.

Kā ceturtdien, 27.augustā, pētījuma preses konferencē sacīja Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme, šobrīd jautājums ir par to, kā ar ierobežotiem resursiem palielināt sociālo darbinieku un NVA konsultantu skaitu, jo viņu efektivitāte ir atkarīga no tā, vai darbiniekam ir laiks problēmas risināšanai.

Jaunzeme uzskata, ka šo lietu varētu skatīt 2017.gada budžeta kontekstā. Viņa arī uzsvēra, ka veiktais OECD pētījums ir spēcīgs arguments, "kuram ir pamats sekot".

Pētījuma autori Latvijai arī iesaka attīstīt informācijas apmaiņu par riska grupai pakļautajiem jauniešiem ne tikai starp izglītības iestādi un pašvaldību, bet arī starp NVA, lai samazinātu no skolas vai profesionālās izglītības iestādes aizgājušo jauniešu skaitu.

Tāpat ieteikts attīstīt un pastiprināt karjeras konsultēšanu skolās, lai motivētu tos skolēnus, kuriem pastāv iespēja no skolas aiziet, iegūt profesionālo izglītību.

Pētnieki norāda, ka 2013.gadā Latvijā 63 000 jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem nemācījās, nestrādāja un nemeklēja darbu.

Pētnieki arī secinājuši, ka 30% no šiem jauniešiem nav bijis ar ģimeni, veselību vai izglītību saistīts iemesls, kāpēc viņi nevarētu strādāt vai nebija pieteikušies NVA.

Tāpat secināts, ka vairāk neaktīvas ir tieši jaunas sievietes. Tas saistāms ar to, ka jaunas sievietes darba tirgū neiesaistās grūtniecības vai bērna aprūpes dēļ.

Savukārt jauni vīrieši biežāk ir bezdarbnieki nekā neaktīvi. Vairāk nekā ceturtajai daļai no neaktīvajiem vīriešiem ir slikta veselība vai invaliditāte.

Jaunzeme atzina, ka šobrīd nepietiekami bieži tiek vērtēta jauniešu veselība un tas, kā tā attīstās.

Viņa arī norādīja, ka lielais jauniešu skaits ar invaliditāti nozīmē, ka jāmeklē iespējas, kā apvienot NVA programmas, kuras domātas jauniešiem un kuras domātas cilvēkiem ar invaliditāti.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)