Banner 980x90

Pētījums: lielākajai daļai pieauguši ir jādubulto augļu un dārzeņu patēriņš

Globālā pētījumā atklāts, ka iedzīvotāji visā pasaulē uzturā lieto ievērojami mazāk augļus un dārzeņus, kā tas būtu nepieciešams. Pētījums tiks publicēts žurnāla British Journal of Nutrition septembra numurā un ir atspoguļots jaunākajā Vispasaules ziņojumā par augu valsts barības vielām.

Amway Nutrilite Veselības institūta veiktais pētījums atklāj, ka vairumam pieaugušo visā pasaulē ir vismaz divas reizes jāpalielina augļu un dārzeņu patēriņš, lai tas atbilstu Pasaules Veselības organizācijas rekomendētajam apjomam – aptuveni piecām devām (400 grami) dienā. Lielākā daļa pieaugušo jeb 60 līdz 87% neievēro šo rekomendāciju un līdz ar to nesaņem nozīmīgas barības vielas veselības uzturēšanai, noskaidrots pētījumā, kas veikts 13 ģeogrāfiskajos uztura reģionos pasaulē.

Starpība starp rekomendēto un faktisko augļu un dārzeņu lietojumu uzturā, norāda uz to, ka netiek uzņemti dažādie tajos esošie organiskie savienojumi, kas ir nepieciešami labas veselības un fiziskās formas uzturēšanai. Vienotas globālas rekomendācijas par patērējamo augu valsts barības vielu apjomu vēl nav izstrādātas, tomēr neskaitāmi pētījumi norāda, ka to lietošanai ir labvēlīga ietekme uz veselības stāvokli, sākot ar acu, kaulu un sirds veselības uzlabošanu un turpinot ar imūnsistēmas stiprināšanu un smadzeņu darbības veicināšanu. Daudzas augu valsts barības vielas satur antioksidantus, kas palīdz atjaunot ķermeņa šūnas.

"Pētījuma rezultāti liecina, ka nepieciešams uzlabot iedzīvotāju informētību par augļu un dārzeņu patēriņu un augu valsts barības vielu uzņemšanu," saka Keits Randolfs (Keith Randolph), Ph.D, Nutrilite Veselības institūta uztura tehnoloģijas stratēģis un British Journal of Nutrition publicētā pētījuma līdzautors.

Augļu un dārzeņu ietekme uz augu valsts barības vielu uzņemšanu

Pētījuma laikā tika pārbaudīta nepietiekama augļu un dārzeņu patēriņa ietekme uz augu valsts barības vielu uzņemšanu. Tika atklāts, ka pieaugušie, kuri patērē piecas vai vairāk augļu un dārzeņu devas dienā, uzņem divas līdz sešas reizes vairāk augu valsts barības vielas, salīdzinot ar pieaugušajiem, kuri patērē mazāk nekā piecas devas dienā.

Pētījums aplūko arī augļu un dārzeņu daudzveidību un pieejamību katrā izpētes reģionā, tāpēc augu valsts barības vielu uzņemšanas aprēķini dažādos reģionos ir ievērojami atšķirīgi:

Eiropas reģioni: salīdzinājumā ar citiem reģioniem, Eiropā un jo īpaši Ziemeļeiropā vairāk tiek uzņemts alfa un beta karotīns. Tas skaidrojams ar salīdzinoši plašo burkānu pieejamību. Šīs augu valsts barības vielas veicina veselīgu augšanu un attīstību.[i]

Āzijas reģioni: Āzijā, kurā ietilpst Ķīna un Indija, pieaugušie iedzīvotāji salīdzinoši maz uzņem dabisko fenola antioksidantu, kurš būtiski ietekmē šūnu veselību[ii],[iii]. Situācija izveidojusies ierobežotās ogu pieejamības dēļ.

Dienvidu un Centrālā Amerika: šajā reģionā tiek salīdzinoši maz uzņemts luteīns un zeaksnatīns, salīdzinājumā ar Āziju un Ziemeļeiropu. Šīs augu valsts barības vielas tiek uzskatītas par neaizstājamu līdzekli veselīgas redzes nodrošināšanai.

Visi reģioni: dārzeņi, piemēram, tomāti, graudaugi, kā arī tropu un subtropu augļi, piemēram, banāni ir visplašāk pieejami vairumā reģionu. Attiecīgi tiek uzņemts zināms daudzums likopēna, kas uzlabo sirds veselību[iv], kā arī alfa karotīns, beta karotīns un luteīns/zeaksantīns.

"Lai iegūtu virkni augu valsts barības vielu, cilvēkiem ir jācenšas ievērot rekomendēto augļu un dārzeņu uzņemšanas daudzumu un ēst daudzveidīgus augļus un dārzeņus," komentē Marija Mērfija (Mary Murphy), MS, RD, Exponent, Inc, vecākā vadošā zinātniece un pētījuma līdzautore.

Faktori, kas veicina nepietiekamu augu valsts barības vielu uzņemšanu

Dr. Randolfs atzīst, ka aizņemtība, izmaksas, sezonālā un ģeogrāfiskā pieejamība, kā arī izpratne par augļu un dārzeņu kā pārtikas avota vērtību var ietekmēt to patēriņu un attiecīgi arī augu valsts barības vielu uzņemšanu. "Lai kur arī cilvēks atrastos, ikviens mūsdienās ir aizņemts un dzīvo aktīvu dzīvesveidu. Tāpēc ir svarīgi, lai pieaugušie lietotu pilnvērtīgu pārtiku, kurā ietilpst arī augļi un dārzeņi. Taču, ja to pieejamība ir ierobežota vai uzturs ir nepietiekams, pārtikas piedevas ir viens no risinājumiem, kā iegūt augu valsts barības vielas," piebilst Dr. Randolfs.

Papildu informācija par pētījumu ir pieejama šeit. Pētījums ir publicēts tiešsaistē http://journals.cambridge.org/BJN/phytonutrient un drukātā formātā būs pieejams septembrī žurnālā British Journal of Nutrition.

[1] Dancheck B, Nussenblatt V, Kumwenda N, Lema V, Neville MC, Broadhead R, Taha TE, Ricks MO, Semba RD. Status of carotenoids, vitamin A, and vitamin E in the mother-infant dyad and anthropometric status of infants in Malawi. J Health Popul Nutr. 2005 Dec;23(4):343-50.

[1] Aiyer HS, Kichambare S, Gupta RC. Prevention of oxidative DNA damage by bioactive berry components. Nutr Cancer 2008;60:36-42.

[1] Aiyer HS, Srinivasan C, Gupta RC. Dietary berries and ellagic acid diminish estrogen-mediated mammary tumorigenesis in ACI rats. Nutr Cancer 2008;60:227-34.

[1] Piermarocchi S1, Saviano S, Parisi V, Tedeschi M, Panozzo G, Scarpa G, Boschi G, Lo Giudice G; Carmis Study Group. Carotenoids in Age-related Maculopathy Italian Study (CARMIS): two-year results of a randomized study. Eur J Ophthalmol. 2012 Mar-Apr;22(2):216-25.

[1] Ma L1, Yan SF, Huang YM, Lu XR, Qian F, Pang HL, Xu XR, Zou ZY, Dong PC, Xiao X, Wang X, Sun TT, Dou HL, Lin XM. Effect of lutein and zeaxanthin on macular pigment and visual function in patients with early age-related macular degeneration. Ophthalmology. 2012 Nov;119(11):2290-7.

[1] Böhm V. Lycopene and heart health. Mol Nutr Food Res. 2012; 56(2):296-303.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)