Banner 980x90

Rēzeknes Augstskolas studenti "Mērnieku laiku" atblāzmā (galerija)

6.oktobrī Rēzeknes Augstskolas (RA) programmas "Ģeogrāfijas un sociālo zinību skolotājs" 1. un 4.kurss lektora Ivara Matisova vadībā devās mācību ekskursijā uz Vecpiebalgu un Jaunpiebalgu.

Mācību ekskursijas jau kļuvušas par patīkamu rudens tradīciju augstskolas programmas "Ģeogrāfijas un sociālo zinību skolotājs" studentiem, kad dienas ekskursijā rudenīgā ainava tiek izpētīta citos Latvijas novados.

Piebalga ir latviešu pirmā romāna "Mērnieku laiki" autoru Matīsa un Reiņa Kaudzīšu dzimtā vieta, kur abi strādāja par skolotājiem. Tēlu prototipus un darbības vietas savam vēsturiskajam darbam brāļi aizguva no cilvēkiem savā apkārtnē. Vecpiebalgā studenti apciemoja brāļu mūža mājas "Skolas kapos" un abiem veltīto pieminekli, kā arī apskatīja atliekas no kroga, kurā, pēc romānā aprakstītā, tika dalīta zeme vēl pirms mērnieku ierašanās.

Dzērbenē tika apskatīta muižas ēka un nomērīts muižas parkā esošais ozols, bet Lodes muižā iepazināmies ar apstākļiem, kādos LU studenti pavada savas prakses, un varējām salīdzināt ar iespējām RA.

Jaunpiebalgā mūs jau atkal sagaidīja Ķencis. Ja Vecpiebalgā kolorītais personāžs uzzīmētā veidā ar savu zīmīgo teicienu "Kā sacīt jāsaka..." rotāja mūra sienu, tad Jaunpiebalgā tas bija veikals, kas apliecināja vietējo mīlestību pret komisko romāna personāžu. Vietējā gida pavadībā nākošie skolotāji novērtēja arī Jaunpiebalgas vidusskolas plašās un jaunmodīgās, kā arī mākslinieciski dekorētās telpas un plašo parku, kurā ievērības cienīgākos kokus stādījuši skolas skolotāji, aiziedami pensijā. Turpat skolas parka malā atrodas arī Jaunpiebalgas Novadpētniecības muzejs, arī skolas skolotāju un skolēnu izveidots un uzturēts, tas sevī glabā liecības par iepriekšējo gadsimtu dzīvi, darbu un sadzīvi novadā, stāsta par ievērojamiem novadniekiem, piemēram, Marģeri Zariņu, Kārli un Jonāsu Miesniekiem, Emīlu Dārziņu, Jāni Sudrabkalnu un citiem.

Studenti apskatīja arī Jaunpiebalgas Svētā Toma baznīcu un muižu, kuras ēkas pagrabā atrodas tādas krāsainas un interesantas novadnieku radošo darbu ekspozīcijas kā foto, gleznas, apgleznojumi.

Pēdējais ekskursijas objekts bija Emīla Dārziņa muzejs "Jāņaskola" – komponista pirmās mājas, kur viņa tēvs strādājis par skolotāju.

Laikapstākļi studentus nelutināja, jo rudenīgi krāsaino ainavu nomāca lietus un mitras kājas, tikai pievakarē uzspīdēja saulīte. Bet par spīti tam, ikviens novērtēja dienas pozitīvos iespaidus un patīkamo atmosfēru, kas pavadīja zinātkāros studentus.

Lielu paldies sakām RA Humanitāro un Juridisko zinātņu un Izglītības un dizaina fakultātēm par iespēju un finansiālo atbalstu ekskursijas organizēšanā!

Ieva Useniece, RA studente

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)