Banner 980x90

RSU prodekāne: Nākotnes veselības aprūpes seja ir atkarīga no medicīnas māsām

Nākotnes veselības aprūpes seja ir atkarīga no medicīnas māsām, ceturtdien, 7.maijā, atklājot konferenci "Izcila izglītība - mūsdienīga prakse", klātesošajiem sacīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes prodekāne Anita Villeruša.

Viņa stāstīja, ka pacientu apmierinātība ar veselības aprūpi ir atkarīga no medicīnas māsām un tā, kā viņas spēj komunicēt un rast kontaktu ar pacientu.

Tāpat Villeruša skaidroja, ka ārstniecība ir komandas darbs, un daudzviet nodaļā līderis ir tieši medicīnas māsa. Ārsti, diagnostiķi un citi speciālisti atnāk un aiziet, bet māsas ir tās, kuras ar pacientu strādā visvairāk. Tāpēc ir svarīgi, ka māsa spēj pacientam izstāstīt un skaidrot, "kā sevi aprūpēt, kad jāatgriežas slimnīcā". Šeit svarīga ir komunikācija, piebilda Villeruša.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja RSU padomnieku konventa vadītājs Dins Šmits, medicīnas māsa vairs nav tikai ārsta "mazais" palīgs, bet gan līdzvērtīga ārstniecības persona. Tieši māsa ikdienā atbild par pacientu drošību slimnīcas nodaļā.

Savukārt kā klātesošajām medicīnas māsām un vecmātēm stāstīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle, kā arī Bērnu klīniskās universitātes vadītāja Anda Čakša, iespējams, jāuzrunā RSU, lai ieviestu māsu apmācības programmā praksi strādāt komandā, jo nereti pēc mācību pabeigšanas mediķi neprot strādāt komandā.

Taču, kā norādīja RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes Māszinību un dzemdību katedras vadītāja Liāna Deklava, prasmi strādāt komandā RSU jau plāno integrēt mācību procesā.

Čakša arī stāstīja, ka jādomā par māsu izglītību tā, lai viņas būtu spējīgas strādāt ar jaunākajām tehnoloģijām.

Tāpat viņa aicināja arī vīriešus kļūt par medicīnas māsām, jo šī profesija ir sarežģīta un fiziski smaga.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Čakša, medicīnas māsu slimnīcās trūkst un, piemēram, Bērnu slimnīcā uz 500 medicīnas māsām ir 36 brīvas vakances. Konkrētus skaitļus par citām Latvijas slimnīcām viņa nemācēja teikt, tomēr daudzas māsas no Latvijas reģioniem pārceļas strādāt uz Rīgu, kas varētu nozīmēt, ka arī tur trūkst šo ārstniecības personu.

Tāpat lielāka nozīme jāpievērš māsu izglītībai, jo pirmos mēnešus galvaspilsētas slimnīcās medicīnas māsas ir papildus jāapmāca, jo viņām trūkst praktiskas pieredzes. Jāapmāca gan tās māsas, kuras nāk no citām Latvijas pilsētām, gan tās, kuras tikko ieguvušas izglītību, stāstīja Čakša.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)