Saslimstība ar ādas vēzi un ļaundabīgo ādas melanomu pieaug
Saslimstība ar ādas vēzi un ļaundabīgo ādas melanomu Latvijā pieaug, piektdien, 24.aprīlī, preses konferencē norādīja biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs un dermatologs Raimonds Karls.Viņš stāstīja, ka 2012.gadā reģistrēti 1492 jauni ādas vēža gadījumi, savukārt melanoma šajā gadā konstatēta 204 cilvēkiem. Kopumā saslimstība ar ādas vēzi un melanomu kopš 1985.gada ir teju divkāršojusies.
Pērn no ļaundabīgas ādas melanomas miruši 64 cilvēki, bet 2013.gadā - 83. Katru gadu Latvijā no melanomas mirst aptuveni 80 cilvēku, bet, kā aģentūrai LETA pastāstīja Karls, no ādas vēža mirst apmēram 50 līdz 60 cilvēki gadā.
Tāpat ar šīm slimībām biežāk saslimst sievietes, bet no tām biežāk mirst vīrieši. Karls skaidroja, ka sievietes lielāku uzmanību pievērš savam ķermenim, tādēļ slimība tiek atklāta ātrāk un ir iespējama efektīvāka ārstēšana.
Kā žurnālistiem norādīja Karls, dermatologi būtu "priecīgāki", ka veci cilvēki biežāk veic pārbaudes, jo tieši šī ir riska grupa.
Kā žurnālistiem preses konferencē norādīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), Veselības ministrija (VM) gatavo rosināt grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai aizliegtu solāriju apmeklēt cilvēkiem, kas jaunāki par 18 gadiem. Tāpat arī tiktu paaugstinātas prasības solāriju darbiniekiem, lai viņi spētu novērtēt klientu ādas stāvokli un informēt viņus par iespējamajiem riskiem.
Kā skaidroja Belēvičs, tāds starojums, kuru var iegūt solārijā, atbilst starojumam, kurš sastopams "uz ekvatora, saulainā pusdienas laikā, balto smilšu pludmalē".
Kā norādīja Belēvičs, ultravioleto staru ietekmē āda ātrāk noveco, zaudē elastību un palielina risku saslimt ar ādas vēzi. "Jauni cilvēki pietiekami nenovērtē riskus, un tad jau ir par vēlu," uzsvēra ministrs.
VM iesaka saules starus baudīt ar mērenību, īpaši no saules ietekmes jāpasargā bērni.
Kā norādīja Vācijas ļaundabīgo ādas vēžu ārstēšanas klīnikas "Charité" medicīnas doktors Klass Ulrihs, ādas vēža un melanomas slimnieku skaits Latvijā ir aptuveni tāds pats kā citur Eiropā. Uz sarakstu