Banner 980x90

"Ieslēgts – izslēgts + feromoni"

Mīlestības diena – 14.februāris – Latgales Kultūrvēstures muzejā šogad ir zīmīga ar trīs mākslinieku darbu izstādes "Ieslēgts – izslēgts + feromoni" atklāšanu. Izstādē piedalās Diāna Apele (Rēzekne) ar grafikas darbiem, Mairita un Ivo Folkmaņi (Daugavpils) ar telpiskiem objektiem.

Izstādes autorus vieno mīlestība pret izcilā mākslinieka Pablo Pikaso daiļradi, iedvesmojoties no viņa domu līkločiem un mākslinieciskās izteiksmes labirintiem. Pikaso ar savas personības spēku ir ietekmējis daudzus gan pasaulē, gan arī Latvijā. 20.gadsimtā viņa daudzpusīgā darbošanās ir devusi impulsu gandrīz visiem mākslas veidiem to attīstībā brīvības un atklātības virzienā. Arī izstādes autoriem Pikaso māksla ir kā "pacelšanās tramplīns" un "atspēriena punkts" izstādē eksponēto radošo darbu tapšanā.

Diāna Apele savos linogriezuma tehnikā izpildītajos grafikas darbos akcentu liek uz gaismas un tumsas mijiedarbību, formu ekspresivitāti un tajās ietvertās kustības spriedzi. Autores emociju uzplaiksnījums melnbaltajos un krāsu linogriezumos pavēsta vairāk nekā tikai klusās dabas kompozīcijas atklāsmi, k – tajās jūtama cilvēka neredzama klātbūtne ar attiecību "īssavienojumu", kaisli un klusēšanu. Ideja grafikas darbu sērijai "Ieslēgts – izslēgts" radās, pētot Pikaso kompozīcijas linogriezumā, kur klusās dabas neatņemama sastāvdaļa ir kāds gaismas avots.

Savukārt Mairita un Ivo Folkmaņi izstādē redzamo telpisko objektu izveidē ir iedvesmojušies no Pikaso radošā devuma tēlniecībā, viņa izteiksmes brīvības un formu abstrakcijas. Abi autori labi pazīst un pārvalda dažādu materiālu pielietojumu, tā skaidrāk atklājot objekta idejā ietverto tēlu. M. Folkmane un I. Folkmanis savos darbos apcer netveramo, gaistošo un saistošo cilvēku savstarpējās attiecībās, piedāvājot skatītājiem vizualizētu un telpisku sajūtu tvērumu materiālā.

Autori saka: "Mūsu darbi ir kā telpiski zīmējumi, kuru dinamika un enerģija veidojusies feromonu ietekmē. To esam saskatījuši arī Pikaso darbos, kurš nemitīgi eksperimentēja un nebaidījās savu ideju realizēšanai izmantot dažādus materiālus un tehnikas. Cenšoties izprast Pikaso fenomenu, secinājām, ka, iespējams, tieši feromoni ietekmēja daudzu ģeniālu darbu rašanos."

Izstāde muzejā skatāma līdz 15.martam.

Uzziņai. Feromoni ir gaistošas ķīmiskas vielas, ko izdala dziedzeri cilvēka ādā. Tā ir īpaša smarža, kas katram no mums ir unikāla un vienreizēja. Šī smarža spēj piesaistīt vai tieši pretēji – atgrūst pretējo dzimumu, kā arī ietekmēt tā rīcību. Pastāv teorija, ka tieši feromoni ir atbildīgi par tā saukto iemīlēšanās sajūtu, kad cilvēki sāk stāstīt par tauriņu lidošanu vēderā, turklāt, arī teiciens – "Starp viņiem valda kaut kāda ķīmija" – izrādās nav vis nekāds parastais sakāmvārds. Līdzīgi kā cilvēki, arī bites izdala feromonu, kurš palīdz bišu saimei atrast ceļu uz mājām.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)