Banner 980x90

Jelgavas skolās bezmaksas izglītību šogad nevarēs nodrošināt

Jelgavas pilsētas pašvaldība nākamajā mācību gadā ar pašlaik pieejamo finansējumu nevarēs pilnībā nodrošināt izglītību bez maksas, pilsētas informācijas portālam Jelgava24.lv pavēstīja Jelgavas pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza. 
 
Viņa uzskata, ka Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie Ministru kabineta (MK) noteikumi un grozījumi Izglītības likumā ir sākums valsts un pašvaldību kopīgam darbam, lai izglītības vadītājiem, pedagogiem, vecākiem un sabiedrībai veidotu izpratni par izglītības finansēšanu, finanšu avotiem un nepieciešamajiem finanšu resursiem bezmaksas izglītības nodrošināšanai.

"Tomēr uzskatu, ka šobrīd nav pamata paust viedokli, ka jaunajā mācību gadā izglītība Latvijā būs bez maksas. Valsts budžets 2013.gadam jau ir apstiprināts un pašvaldības budžeta projekts izglītībai ir sastādīts. Jaunajā MK noteikumu projektā no valdības puses pašvaldības atbildība izglītības nodrošināšanā tiek būtiski palielināta, nenorādot finansēšanas mehānismu un resursus. Ar pašlaik pieejamo finansējumu 2013.gadā pašvaldība nevarēs pilnībā nodrošināt izglītību bez maksas," pauž Izglītības pārvaldes vadītāja un atzīmē, ka valsts, nenodrošinot finansējumu, deleģē pašvaldībai lielāku atbildību, nekā ar grozījumiem normatīvajos aktos nosaka sev.

G.Auza skaidro - lai izpildītu MK noteikumus, 2013/2014.mācību gadā pašvaldībai būtiski jāpalielina finansējums mācību līdzekļu iegādei. "Lai nodrošinātu, piemēram, darba burtnīcu iegādi, papildus būs nepieciešami gandrīz 80 000 latu. Kopējie papildus izdevumi izglītībai Jelgavas pilsētas pašvaldībai varētu sastādīt gandrīz 150 000 latu. Jāņem vērā, ka katras skolas nodrošinājums ar mācību līdzekļiem ir atšķirīgs un katra izglītības iestāde ir patstāvīga mācību procesa organizēšanā," viņa akcentē.

Izglītības pārvaldes vadītāja norāda, ka atbilstoši MK noteikumu projektam izglītības iestāžu vadītājiem sadarbībā ar pedagogiem jāāktualizē un jāizveido detalizēts mācību līdzekļu saraksts, lai veiktu nepieciešamā finansējuma aprēķinu. "Jāņem vērā, ka MK noteikumu projekts ir publicēts šajā nedēļā un izglītības iestāžu vadītājiem ir jādod laiks, lai pragmatiski izvērtētu esošo situāciju un izplānotu nepieciešamās darbības, gatavojoties jaunajam mācību gadam," skaidroja G.Auza.

Jelgava24.lv jau vēstīja
, ka IZM ir izstrādājusi valsts un pašvaldības atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā, kas paredz, ka pašvaldībām būs jānodrošina moderna mūsdienu mācību vide, piemēram, uzskates līdzekļi, didaktiskās spēles, digitālie un elektroniskie izdevumi un resursi, izdales materiāli, mācību tehniskie līdzekļi, iekārtas un aprīkojums, un mācību materiāli. Tādējādi tiks sniegta skaidra atbilde uz sabiedrībā aktuālo jautājumu, kādi mācību līdzekļi nepieciešami valsts izglītības standartu apguvei un kurus no tiem nodrošina valsts, kurus - pašvaldība.

Savukārt, Latvijas Pašvaldību savienība lēš, ka, lai īstenotu IZM iecerēto, pašvaldībām no saviem līdzekļiem būs jānodrošina tie mācību līdzekļi, kas nepieciešami lietošanai mācību iestādēs, un tam papildus būs nepieciešami 6,25 miljoni latu gadā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)