Latgales kultūrvēstures muzejā apskatāmas divas izstādes
Latgales kultūrvēstures muzejā līdz 10.oktobrim ir apskatāmas divas izstādes: fotogrāfa Miloša Žihlas (Čehija) izstāde "Firsta Lobkovica Jezeržī pils" un ceļojošā izstāde "Leģendas par Čehijas pilīm un cietokšņiem", kuru sagatavojusi Čehijas Ārlietu ministrija un piedāvā Čehijas Republikas vēstniecība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, pilsētas informācijas portāls Rezekne24.lv uzzināja Rēzeknes pilsētas pašvaldībā.
Fotogrāfs Milošs Žihla savā fotogrāfiju sērijā par Jezeržī pili apmeklētājam parāda gan pils vienreizēji skaisto novietojumu kalnu ainavā, gan liek nojaust pils interjeru kādreizējo greznību un skaudri ataino laika zoba un cilvēka postījumu pēdas. Autora skatam un foto tvērumam nepaiet garām kontrasts starp pils baroka laika arhitektūru, kas harmoniski iekļaujas mežiem apaugušā kalna nogazē un plašajiem pelēkas zemes atsegumiem industriālā ielejā, kur notiek akmeņogļu ieguve. Īpašu noskaņu pils apkārtne iegūst rudenī, kad koku lapotne iekrāsojas zeltīta un miglas vāli ieskauj pils raupjās fasādes, tad arī fotogrāfijās ieskanas gaišu skumju nots.
Autors dzimis 1959.gadā Mostā (Čehija), kopš dzimšanas dzīvo Litvinovā. No 15 gadu vecuma sācis nodarboties ar fotografēšanu, veiksmīgi absolvējis Arodvidusskolu Mostā. 1982-1986 dzīvoja Prāgā, kur studēja fotogrāfiju Tautas konservatorijā pie prof. Šmoka. 1989-1990 mācījies un absolvējis Mākslinieciskās Fotogrāfijas Institūtu. Kopš 1993.gada strādā kā profesionāls fotogrāfs, iekārtojis un pašlaik strādā savā darbnīcā Mostā.
Žihla savās fotogrāfijās dod priekšroku ainavām un arhitektūrai. Īpaši viņš ir pievērsies kalnu fotografēšanai visos gadalaikos. Pēdējā laikā viņam ir radusies interese par zemūdens fotografēšanu. Autora vismīļākais fotogrāfijas žanrs ir klusās dabas. Ir arī vērts pieminēt viņa sadarbība ar arheologiem Mostā, kuriem regulāri tiek fotografētas klusās dabas ar viņu arheoloģiskajiem atklājumiem. Fotogrāfa nākotnes iecerēs galvenā tēma tomēr paliek sieviete visās tās formās un izpausmēs.
Izstāde "Leģendas par Čehijas pilīm un cietokšņiem" savdabīgā veidā stāsta par 32 vēsturiskiem kultūras pieminekļiem. Apskatei tiek piedāvātas fotogrāfijas, ilustrācijas, leģendas un katra objekta atrašanās vieta tagadējās Čehijas teritorijā. Ekspozīcijā var atrast arī piļu un cietokšņu interneta adreses, kā arī informāciju par dažādiem tajos rīkotiem festivāliem un svinībām.
Cietokšņi un pilis ir neizmērojama Čehijas kultūras bagātība. Valsts teritorijā atrodas ap 130 saglabājušos un labi uzturētu lielāku cietokšņu un piļu. Bez tam ir arī ap 3 000 tādu kultūras pieminekļu, kas savulaik kalpoja kā aizsardzības, pārvaldīšanas un rezidences ēkas. Ja pieskaita arī sliktāk uzturētos cietokšņus un to drupas, piļu un cietokšņu skaits Čehijā sasniedz 6 500.
Pilis un cietokšņi bieži tika celti stratēģiski svarīgās vietās un to būvētāji veiksmīgi izmantoja Čehijas dabas reljefa priekšrocības. Radās apbrīnas vērti celtniecības šedevri, kuri pārdzīvojot vairāk kā tūkstoš gadu senu vēsturi, saglabājušies vēl līdz mūsdienām.
Pilīm un cietokšņiem Čehijā, Morāvijā un Silēzijā bija liela nozīme daudzu Eiropas Centrālās daļas vēstures notikumu attīstībā: tajos tika lemti ne tikai atsevišķu cilvēku, bet arī valstu un tautu likteņi.
Uz sarakstu