Banner 980x90

RA Grāmatvedības teātris ļauj radošā veidā iepazīt grāmatvedības pasauli

Otrdienā, 28.maijā, Rēzeknes Augstskolā (RA) notika "Grāmatvedības teātris". RA Ekonomikas un vadības fakultātes studiju programmu "Ekonomika" un "Uzņēmējdarbība" 2. kursa studenti, kuri apguvuši studiju kursu "Finanšu grāmatvedība" (Dr.oec.Iluta Arbidāne), klātesošajiem piedāvāja ielūkoties ar grāmatvedību saistītās teatrālās ainās.

RA Finanšu vadības katedras vadītāja Iluta Arbidāne, kura ir Grāmatvedības teātra idejas autore, stāsta: "Grāmatvedības teātris – tā ir netradicionāla, atraktīva pasniegšanas metode. Šīs metodes realizācijas process nav viegls, jo pamatā ir komandas darbs, rakstot referātu par konkrētu grāmatvedības tēmu, tad seko radošais lidojums, kā šo tēmu pārvērst baudāmā scenārijā, un tad ir mēģinājumi, kuru rezultāts ir redzams uz skatuves. Priecājos, ka šai laikā studenti apgūst arī daudz citu darba tirgum nepieciešamu iemaņu: laika un stresa menedžments, komandas darbs, publiskā runa un citi.  Lai cik dīvaini tas pirmajā mirklī arī nešķistu, bet man patīk, ja ikdienas lietām var piešķirt garšu. Kā Jāņa Streiča filmas varonis Rūdolfs Blaumanis teiktu –ikdienai ir nepieciešams kurāžas moments."

Par to, ka studenti ir patiešām radoši un aktīvi darbojušies, liecina tas, ka galarezultātā bija tapuši pieci atšķirīgi priekšnesumi – TV raidījums, multfilma, seriāls, Swedbank reklāmas rullītis un pašā noslēgumā – filmas pirmizrāde.

Kā pirmais priekšnesums skatītājiem tika piedāvāts TV raidījums – šovs "Precamies!?!", kurā varēja uzzināt par darba devēja dotajiem labumiem un to uzskaites īpatnībām grāmatvedībā. Par to, kā radās ideja izveidot tieši šādu sižetu, stāsta viena no dalībniecēm – Judīte Kaņka ("Finanšu un grāmatvedības vadība"), kura atveidoja līgavu-grūtnieci: "Sākumā domājām, kādi ir pabalsti, kurus būtu visinteresantāk atainot. Ideja – līgava ar punci – man kaut kā radās uzreiz, jo pirmais, kas iešāvās prātā, bija bērnu pabalsti. Meitenes atbalstīja šo ideju un tad izdomāja, ka to varētu atainot kā šovu "Precamies!?!"."Judīte stāsta, ka scenārijs esot bijis gatavs jau pāris dienu laikā, kad tikušas sadalītas tēmas, bet vislielākās grūtības esot sagādājuši mēģinājumi. "Mēs – visas meitenes – nebijām no viena kursa, tāpēc, domāju, bija visgrūtāk savākties un izmēģināt. Tad vēl viena no mums guva traumu un nevarēja piedalīties – tas arī bija sarežģījums."

Judīte saka, ka savā lomā esot ātri iejutusies. Jauniete atzīst, ka viņai neder tādas lomas, kurās jābūt nopietnai. "Patīk pasmieties par sevi un tēlot kaut ko smieklīgu, lai skatītājiem arī būtu jautri. Protams, sākumā uztraucos, taču – kā bija mans uznāciens uz skatuves, tā uztraukums arī uzreiz pazuda!" atceras Judīte, piebilstot: "Nekad neiedomātos, ka grāmatvedību varētu nospēlēt teātrī un ar visiem tās jēdzieniem. Domāju, ka katra grupiņa tagad par savām tēmām zina visu, jo šāda mācīšanās ir daudz interesantāka."

Pēc TV šova skatītāji varēja vērot multfilmu ar "Pagaidi tikai" varoņiem – Vilku un Zaķi, kuri mērojās spēkiem gada pārskata sastādīšanā. Jānis Kroļs ("Uzņēmējdarbības tiesības"), kurš tēloja Vilku, stāsta, ka skeča idejas autore ir Liāna Ārgule un, kad ideja esot bijusi uzlikta uz lapas, tad sākušies mēģinājumi, kuru rezultātā scenārijs ticis nedaudz koriģēts un uzlabots. "Kopumā šis pasākums bija viens liels pozitīvisma vilnis. Mēģinājumos izsmējāmies gandrīz līdz asarām, nebija tāda brīža, kad visi būtu nopietni un par kaut ko neapmierināti. Manuprāt, tas ir lielisks veids, kā popularizēt grāmatveža profesiju," saka Jānis.

Kad skatītāji bija izsmējušies par Vilka izdarībām un Zaķa izveicību gada pārskata sastādīšanā, tad varēja sekot līdzi populārā seriāla "Mana mīļā aukle" galveno varoņu attiecībām un uzzināt par darba samaksas aktualitātēm. Gita Nagle ("Mārketinga sektora vadītājs") šajā seriālā tēloja aukli Viku. Viņa stāsta, ka skeča ideja esot radusies diezgan ātri. "Vēlējāmies, lai skečs nebūtu pārāk nopietns, lai tas liek pasmaidīt. Apdomājot mājās idejas, nonācām pie secinājuma, ka mēs savu tēmu "Darba algas un piemaksas" iepīsim seriālā "Mana mīļā aukle" un pievienosim sižetu arī par ārstiem," stāsta Gita. Lomas esot sadalītas ātri. "Mūsu galvenie režisori – Daiga Madžule un Inga Kudure – mums piešķīra lomas, kas varētu mums atbilst un kuras mēs varētu vislabāk atspoguļot citiem," atklāj Gita, kura seriālā mainīja veidolu, no gaišmates pārtopot brunetē. Viņa atzīst, ka brunetes tēlā jutusies labi un daudzi pazīstamie nākuši klāt un nevarējuši uzreiz atpazīt, esot izteikuši daudz komplimentu.

Par piedalīšanos šajā Grāmatvedības teātrī Gita saka tā: "Ja sākumā neko negribējās darīt, tad vēlāk, kad bija gatavs scenārijs, jau iegājām azartā, un katrs mēģinājums bija kaut kas īpašs. Šis pasākums noteikti paliks ilgi atmiņā, jo es kārtīgi izsmējos un, manuprāt, parādījām, ka grāmatvedība nemaz nav garlaicīga. Pasniedzējai Ilutai Arbidānei gribētu novēlēt mūžam nezaudēt savu iekšējo dzirksti, ko viņa sniedz arī mums – studentiem – katrā lekcijā, nekad nenolaist rokas un turpināt Grāmatvedības teātra tradīciju arī turpmāk!"

Izsmējušies par atraktīvās aukles izdarībām, skatītāji pievērsās košai tērpu izrādei par meža dzīvnieku dzīvi, uzzinot, kādas krājumu novērtēšanas metodes tiek atklātas zem Swedbank dižozola. Rolands Keišs("Uzņēmējdarbības tiesības"), kurš atveidoja meža veikalnieku Pūci, stāsta, ka skeča galvenās idejas autore esot Klinta Toka, bet, kad Edgars Provejs (kurš atveidoja veikalnieku Sivēntiņu) esot ķēries pie skeča uzlabošanas, tad tā ilgums un forma esot nedaudz pamainījušies. Atceroties kuriozus skeča mēģinājumu laikā, Rolands stāsta, ka lielākais kuriozs esot bijis tas, ka viņi ar Edgaru, katru reizi mēģinot šo skeču, esot daudz improvizējuši, bet skeča dalībnieces esot aizrādījušas, ka vajag tomēr darīt tā, kā paredzēts scenārijā un nevajag katru reizi izdomāt ko jaunu. Tomēr abi galveno lomu atveidotāji neesot paklausījuši un līdz ar to skeča gala variantā arī esot bijis daudz teksta, kas pirms tam nebija paredzēts. Rolands atzīst, ka piedalīšanās šajā Grāmatvedības teātrī būs tas, ko vēl ilgi studenti atcerēsies, jo tas bija kaut kas neierasts. Studentiem piedalīšanās šajā teātrī esot ļoti patikusi, tāpēc Rolands savā un citu studentu vārdā saka docētājai Ilutai Arbidānei lielu paldies par sniegto iespēju mācīties caur teātri.

Grāmatvedības teātra noslēgumā studenti bija sarūpējuši filmas pirmizrādi par Šreku, apspēlējot tēmu par nepabeigto celtniecību, tādā veidā pārkāpjot teātra robežas, jo studentu veidota filma līdz šim ir kaut kas nebijis. Līga Sarkane ("Komercpakalpojumu vadība"), kura šajā filmā tēloja Fionu, stāsta:"Kad uzzinājām, ka mūsu tēma ir nepabeigtā celtniecība, pirmā ideja bija – Šreks un nekas cits. Par filmēšanu izlēmām pavisam nejauši – prātā iešāvās šī doma, ka nebūsim tādi, kā visi. "Lai uzņemtu filmu, studenti apmeklēja dažādas sižetam atbilstošas vietas, ģērbušies multfilmas varoņu kostīmos, – līdz ar to neizpalika arī dažādi kuriozi. "Filmu uzņēmām apmēram četru stundu laikā un tad nodevām to montēšanai. Pirms filmēšanas mēs noskaidrojam, vai vispār drīkstam to darīt un, kad saņēmām pozitīvu atbildi no pasniedzējas Ilutas Arbidānes, drīz pēc tā uzsākām filmēšanu. Filmēšanas vietas pieskaņojām sižetam – purva būdiņai derēja pussabrukusi māja, karaļa pilij – baznīca. Sēdāmies mašīnās un meklējām vietas," par filmas uzņemšanas procesu stāsta Līga.

"Filmējot, protams, izsmējāmies no sirds. Cilvēku reakcija bija vienkārši fantastiska – bērni tiešām domāja, ka esam īsti multfilmas varoņi! Pie klostera mūs sāka fotografēt tūristi un interesēties par to, ko mēs darām. Ļoti pozitīva diena ar fantastiskiem kolēģiem! Visi kopā mēs to paveicām."

Atceroties to mirkli, kad studenti uzzināja, ka viņiem būs jāpiedalās Grāmatvedības teātrī, emocijas esot bijušas dažādas. "Sākumā, kad uzzinājām, ka mums tas būs jādara, īpaši neviens nebija sajūsmā. Nesapratām, kā mēs to izdarīsim. Sākām rakstīt scenāriju, iejutāmies lomās, meklējām kostīmus un filmēšanas dienā bijām tik ļoti aizrauti, it kā mēs to darītu katru dienu. Pēc Grāmatvedības teātra izrādēm un filmas prezentēšanas, domāju, ka mums visiem bija liels gandarījums par paveikto. Iluta Arbidāne jau brīdināja, ka galarezultāts mums visiem patiks. Tagad droši varu teikt, ka jāpiedalās ir visiem – tā ir fantastiska iespēja izmēģināt ko jaunu un nebijušu. Mēs to jau zinām," saka Līga.

Aktīvi darbojoties uz skatuves un aizraujot visus zālē sēdošos ar savu enerģisko aktierspēli, RA studenti pierādīja, ka grāmatveža profesija nav saistīta tikai ar ciparu pasauli, ka grāmatveži ir atraktīvi un enerģiski un spēj iejusties jebkādā dzīves situācijā. "Man ir prieks par studentu sniegumu, tas bija fantastisks radošais lidojums un iespēja stundas garumā baudīt pozitīvas emocijas. Bet lielākais gandarījums ir pašu aktieru lielais prieks par paveikto un uzdrīkstēšanos," saka Grāmatvedības teātra idejas autore I. Arbidāne.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)