Banner 980x90

Skolēni Rīgā netic, ka viņu viedokli kāds ņem vērā

Lai gan Rīgas skolu skolēnu pašpārvalžu pārstāvji apliecina, ka vēlas iesaistīties diskusijās, lai paustu savu viedokli, jautājumā par to, vai tajā ieklausās, viņi ir pesimistiski - lielākā daļa uzskata, ka ne tikai pašvaldības institūcijas, bet arī skolas administrācija neuztver skolēnus nopietni, tāpēc netic, ka viņu viedoklī kāds ieklausītos vai ņemtu to vērā, liecina Rīgas Skolēnu domes (RSD) veiktā aptauja skolu pašpārvaldēs.

Uz jautājumu "Vai ticat, ka skolēnu viedoklis pašvaldībās un citās institūcijās tiktu respektēts un ņemts vērā?" 53% atbildēja, ka netic, 27% pauda šaubas, ka tikai piektdaļa jeb 20% aptaujāto uzskata, ka skolēnu viedoklī kāds ieklausītos un to respektētu.

Rīgas skolēnu dome veica Rīgas skolēnu aptauju, lai noskaidrotu, cik svarīgs ir skolēnu viedoklis pašvaldības institūcijām, vai skolēnu viedoklī ieklausās un kādi būtu svarīgākie jautājumi vai lēmuma pieņemšanas brīži, kuros būtu vitāli svarīgs Rīgas skolēnu viedoklis. Aptaujā piedalījās 110 Rīgas skolu skolēnu pašpārvalžu pārstāvji no 73 Rīgas vispārizglītojošajām skolām.

Par vienu no svarīgākajiem RSD uzskata jautājumu par to, vai, pēc skolēnu domām, ir jēga iesaistīties diskusijā un paust savu viedokli kādā konkrētā jautājumā, ja nav pārliecības, ka sacītajā ieklausās un ņem vērā.

Uz jautājumu, vai Rīgas skolēni būtu ieinteresēti sava viedokļa paušanā, 67% aptaujāto skolu pašpārvalžu vadītāju atbildēja apstiprinoši, 15% - noliedzoši, bet 18% atbildēja, ka nezina.

Skolēni vistiešākajā nozīmē ir iesaistīti izglītības procesā un ar radošām, interesantām idejām un skatu no malas varētu kļūt par vērtīgiem sociālajiem partneriem, taču bieži vien vērā tiek ņemts tikai skolas administrācijas viedoklis. RSD norāda, ka skolēniem ir viedoklis ne tikai par vides uzlabošanu mācību procesam, bet arī par to, kā Rīgu izveidot par pievilcīgu pilsētu skolas vecuma jauniešiem. Viņi to labprāt pārrunātu ar pašvaldību, un 80% skolēnu uzskata, ka Rīgas domei šis viedoklis būtu jāņem vērā, taču daļai skolēnu ir radies iespaids, ka pašvaldība neko nedara viņu labā un pietrūkst dialoga par nepieciešamajiem uzlabojumiem.

Rīgas skolēni, it īpaši vidusskolēni, var būt līdzvērtīgi sociālie partneri svarīgu lēmumu pieņemšanā, kas skar pašu jauniešu intereses, taču skolēni norāda, ka pieaugušie ir aizmirsuši, cik vispusīgi un ar saviem uzskatiem bagāti var būt skolas vecuma jaunieši, un ka viņi spēj argumentēti aizstāvēt savas pozīcijas. Jaunieši norāda, ka vispusīgu erudīciju rada ne tikai Latvijas izglītības kvalitāte, bet arī 21.gadsimta priekšrocības, proti, milzīgā brīvi pieejamā informācija, kas ļauj iegūt plašākas zināšanas un palīdz veidot savu priekšstatu par apkārt notiekošo.

54% skolēnu uzskata, ka Rīgas skolēniem nav pieejams pietiekams informācijas apjoms par svarīgiem jautājumiem. Šajā jautājumā puse skolu pašpārvalžu vadītāju arī kritizē RSD, norādot, ka tā nepietiekami pilda starpnieka funkcijas un ir nepieciešami uzlabojumi, lai nodrošinātu viedokļu apzināšanu, apstrādi un nogādāšanu lemtspējīgām institūcijām turpmākai apstrādei.

Rīgas Skolēnu dome norāda, ka viens no tās galvenajiem uzdevumiem ir kļūt par aktīvu sociālo partneri Rīgas domei un kopīgiem spēkiem darīt visu iespējamo, lai Rīgā tiktu radīta 21.gadsimtam atbilstoša vide, kas palīdzētu mācību procesā, kā arī veicināta spēja risināt citas aktuālas skolas vecuma jauniešu problēmas.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)