Banner 980x90

Vai Tu vēlies būt žurnālists?

Šāds jautājums bija populārākais, ko viens otram uzdeva studiju programmas "Filoloģija" studenti kursa "Mediju praktikums" noslēguma konferencē. No pārliecinoša jā līdz kautrīgam nē – tā tiek novērtēta iespēja strādāt žurnālista profesijā.

Kopš 2010.gada studiju programmas "Filoloģija" studentiem ir iespējams iepazīt žurnālista darba vidi, praktizējoties kādā no Latvijas medijiem. Šī gada janvārī studiju kursa "Filoloģija" 3.kursa studenti prezentēja paveikto mediju praktikuma laikā. Rēzeknes Augstskolā vairākās studiju programmās studiju ietvaros ir paredzētas prakses, lai teorijā apgūto spētu realizēt reālajā darba vidē. Prakse studiju laikā ir vērtīgs ieguvums, kas nereti ļauj noteikt savu nākotnes izvēli profesionālajā jomā.

Kursa "Mediju praktikums" laikā studenti par prakses vietām galvenokārt izvēlas Latgales vietējos medijos, tā spējot apvienot studijas un fizisko atrašanās vietu. Mediju vidū ir radio, preses izdevumi un televīzija ("Latgales Reģionālā Televīzija", "Latgolys Radeja", "Vietējā Latgales Avīze", "Rēzeknes Vēstis", radio "Ef Ei" u.c.). Šajā studiju gadā kā jaunas prakses vietas ir minamas producentu grupa "Lietišķā Latgale" un radio "Naba".

Prakses laikā studenti iepazīstas ar izvēlētā medija specifiku, vidi, veido sižetus, ierunā tos (televīzijā un radio), apmeklē pasākumus, intervē dalībniekus, izvēlas intervējamos, domā par jaunu sižetu izveidi u. tml. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem – uz mēnesi kļūt par žurnālistiem, un, redzot ikdienu un atrodoties konkrētajā vidē, rodas iespaids par darbu un pienākumiem.

Studentu pārdomās par prakses efektivitāti un žurnālista profesiju viennozīmīgi tiek uzsvērts, ka tiek iegūta ļoti vērtīga prasme, – komunikācija ar sabiedrību, ne tikai saviem vienaudžiem, bet dažāda vecuma, nodarbošanās un sociālā statusa cilvēkiem, kas nereti liek "pārkāpt pāri" sev.

Dinamisks, aizrautīgs, radošs un neparedzams – tā studenti raksturo žurnālista profesiju. Līdztekus daudzveidībai ikdienā par spilgtu žurnālista ikdienas sastāvdaļu tiek minēta arī drosme. Inga Ažesole, kuras prakses vieta bija producentu grupa "Lietišķā Latgale" un kura veidoja sižetus radio, apstiprina, ka "šī prakse ir noderīga visiem – gan cilvēkiem, kas ir dinamiski, kuri aktīvi iesaistās sabiedriskajā dzīvē, gan cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar komunikācijas spējām un piemīt sava veida pasivitāte. Pirmajam tipam tas varētu būt atklājums, sapratne, kādā sfērā cilvēks vēlas attīstīt savas prasmes, bet otram tipam tā varētu būt sevis pārvarēšana, izejot no savas "komforta zonas".

Arī Zane Grudule (prakse Latgales Reģionālajā Televīzijā) atzīst, ka izjuta, ko nozīmē uzrunāt cilvēkus, jo, ieraugot kameru un mikrofonu, cilvēki nobīstas, tādēļ uzskata, ka žurnālistam jāpārvar bailes runāt ar nepazīstamiem cilvēkiem.

Nozīmīga ir arī katra iepazītā medija specifika. Vivita Brolīte, kuras prakses vieta bija reģionālais laikraksts "Ziemeļlatvija" Valkā, uzsver, ka žurnālists nedrīkst ilgi kavēties ar materiālu: "Svarīgi ir laicīgi sagatavot un iesūtīt ziņas, kā arī jāapzinās, ka raksta autors ir atbildīgs par katru uzrakstīto vārdu".

Savukārt par televīzijas žurnālista darbu Līga Bistrova teic, ka svarīga ir sadarbība ar operatoru, kas nozīmē, ka jau iepriekš jāvizualizē sižets, jāizveido scenārijs, ko vēlas rādīt skatītājiem, lai operators notikuma vietā ar kameru var notvert būtiskākos momentus.

Judīte Grāmatniece izvēlējās radio žurnālista darba iepazīšanu un tādēļ praktizējās radio "Naba" Rīgā, galvenokārt strādājot pie sižetiem raidījumam "Studentu pietura". Studentei bija iespēja darboties ne tikai ar satura veidošanu un tehnisko procesu apgūšanu, bet piedalīties arī raidījuma tiešraidē, jo Judīte arī pēc prakses bija aktīvs radio viesis.

Prieks, ka mūsu studentu zināšanas un darbs tiek pozitīvi novērtēts no praktikuma vadītāju puses. Žurnālisti atzīst, ka filologi saturu veido ļoti "radoši, meklējot dažādus aspektus un virzienus". Studenti strādā precīzi un ievēro termiņus, darbu veic ātri un kvalitatīvi, kā arī redzama viņu vēlme iegūt jaunas zināšanas.

Pēc praktikuma studentes secina, ka galvenais ir idejas un drosme, tad panākumi žurnālistikā ir garantēti!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)